Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že předpokládá po většinu letošního roku pokračování těžkého propadu tamní ekonomiky. K růstu by se mohla Ukrajina vrátit až v posledním čtvrtletí. Loni zaznamenala ukrajinská ekonomika propad o 6,8 procenta. Příčinou byly politické otresy, finanční potíže a především povstání separatistů ve východních průmyslových oblastech země.

Banka očekává propad v prvním čtvrtletí o 15 procent, tedy stejným tempem jako v posledním čtvrtletí loňského roku. V dalších dvou kvartálech by se propad měl postupně snižovat na 10,2 procenta a 5,7 procenta. V závěru roku by pak ekonomika měla zaznamenat dvouprocentní růst.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ale předpokládá, že ukrajinské hospodářství v celém letošním roce klesne o 5,5 procenta a k růstu se vrátí až během následujícího roku.

Ukrajina v březnu obdržela od MMF prvních pět miliard dolarů (asi 128 miliard korun) z dohodnutého úvěrového programu, který má Kyjevu pomoci odvrátit státní bankrot. Celý program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů. Půjčka od MMF má otevřít cestu k úvěrům od dalších zahraničních věřitelů a celková pomoc by tak během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru