Největší japonský výrobce automobilů Toyota plánuje vybudování dvou továren v Mexiku a Číně, jejichž výrobní kapacita by měla být celkově až 300 000 osobních vozů ročně. Firma plánuje investovat do výstavby zhruba 150 miliard jenů (31,7 miliardy korun). Agentuře Reuters to řekly dva informované zdroje. Pro Toyotu by to znamenalo konec tříletého období zmrazených investic do rozšiřování výroby.

Oba plány již jsou schváleny vedením společnosti a oficiálně by mohly být oznámeny už tento měsíc. Rozšiřování produkce bylo zmrazeno před třemi lety prezidentem Toyoty Akiem Toyodou, protože předešlá rychlá expanze měla negativní dopad na kvalitu, což mělo za následek rozsáhlé svolávání aut do servisů. Pokles prodeje během finanční krize navíc výrazně snížil využití výrobních kapacit a zvýšil zásoby.

Továrna v Mexiku by měla od roku 2019 vyrábět pro severoamerický trh populární automobily Corolla a její kapacita bude činit 200 000 vozů ročně. Bude to první závod Toyoty na osobní vozy v této zemi, která je pro automobilky přitažlivá díky relativně nízkým mzdovým nákladům a bezcelnímu přístupu na americký trh. Toyota loni v USA prodala zhruba 340 000 vozů Corolla.

Nová čínská továrna má vyrábět od roku 2018 ročně 100 000 automobilů modelu Yaris a firma ji údajně umístí v jihočínském Kantonu. Firma již má v Číně dva společné podniky s místními automobilkami a loni se podařilo zvýšit prodej jejích vozů o 12,5 procenta na 1,03 milionu. Letos plánuje Toyota v Číně zpomalení růstu zhruba na polovinu a dosažení úrovně 1,1 milionu prodaných vozů, k níž chtěla dospět už v minulém roce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru