V březnu bankrot oznámilo 92 obchodních společností, což bylo o dva méně než v únoru. Vyhlášeno bylo také 736 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 49 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Počet návrhů na bankroty obchodních společností i fyzických osob podnikatelů se v březnu ve srovnání s únorem zvýšil. Bylo podáno 226 návrhů na bankrot obchodních společností (o 26 více než v únoru) a 1009 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů (o 138 více).

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 1182 bankrotů obchodních společností, meziročně o 11 procent méně. V tomtéž období bylo vyhlášeno 8234 bankrotů živnostníků.

"Téměř 90 procent bankrotů fyzických osob podnikatelů mělo formu oddlužení. Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zvýšil o 63 procent, avšak po odpočtu oddlužení narostl pouze o tři procenta," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v obchodu a pohostinství (32 bankrotů) a ve stavebnictví (21 bankrotů). Pouze jeden bankrot obchodní společnosti byl vyhlášen v zemědělství a po čtyřech v dopravě, skladování a cestovních kancelářích a ve službách pro podniky.

Meziročně se počet bankrotů snížil ve všech hlavních odvětví s výjimkou stavebnictví (růst o devět procent). Největší pokles zaznamenaly zemědělství a služby pro podniky. 

Třetina bankrotů obchodních společností v březnu se týkala Prahy (33 bankrotů), s odstupem za ní se umístil Jihomoravský kraj (19 bankrotů). Žádný bankrot obchodních společností nebyl vyhlášen v Jihočeském kraji.

V březnu bylo nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášeno v Moravskoslezském a Středočeském kraji (shodně po 89 bankrotech). Nejméně se jich objevilo v kraji Vysočina (23) a ve Zlínském kraji (24 bankrotů).