Ruský prezident Vladimir Putin v úvodu středeční ostře sledované schůzky s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem naznačil, že Rusko by mohlo vyjmout Řecko ze zákazu dovozu západních potravin. Moskva toto embargo zavedla loni v létě v reakci na západní sankce, vyhlášené kvůli ruské anexi Krymu a kvůli podpoře, kterou Rusové poskytují separatistům na východě Ukrajiny. Odpovědi na přímou otázku ohledně sankcí se ale Putin i Tsipras vyhnuli.

Sankce jsou celoevropský problém, který musí být v rámci celé Evropy i vyřešen, prohlásil Tsipras na tiskové konferenci. Řecké hospodářství odvetnými ruskými sankcemi velmi utrpělo, pokračoval premiér. "Byla to ruská odpověď na sankce EU, s nimiž nesouhlasíme," připomněl stanovisko řecké levicové vlády, která sankční spirálu opakovaně označuje za slepou uličku evropské diplomacie.

Řecko bylo v rámci EU nuceno vyhlásit sankce proti Rusku a není naší vinou, že jsme museli odpovědět stejně, konstatoval Putin. Sankční válku je třeba ukončit a s ní skončí i ruská omezení, dodal. Odpověď na přímou otázku, zda Moskva zruší sankce vůči Rusku, ale Putin ani Tsipras nedali.

Ohledně případné ruské finanční pomoci podlomené řecké ekonomice Putin prohlásil, že žádná podobná žádost z řecké strany ve středu nepřišla. Rusko má nicméně zájem finančně podpořit řecké projekty, jejichž výnos by mohl přispět k umoření existujících řeckých dluhů. Případných privatizačních projektů řecké vlády se Rusko podle Putina zúčastní.

Putin s Tsiprasem ve středu podepsali společné prohlášení, v němž podle agentury Tass "vyzvali ostatní země, aby se v mezinárodních vztazích zdržely použití síly nebo hrozby silou". Oba státníci podpořili minské dohody o příměří na východě Ukrajiny a zdůraznili, že jejich dodržování je jedinou schůdnou cestou k řešení konfliktu v Donbasu. Tspiras svou nynější návštěvu označil za "začátek nového jara ve vztazích mezi Řeckem a Ruskem".

Západní věřitelé těžce zadluženého Řecka, závislého od roku 2010 na masivní zahraniční pomoci, hledí na Tsiprasovu návštěvu v Moskvě jako na další pokus Atén využít vztahů s Ruskem jako potenciální trumf při vyjednávání o splácení dluhů. Někteří analytici považují Tsiprase za možného "trojského koně" Moskvy v Evropské unii.

Řecko nyní žije od jedné splátky dluhu ke druhé a peníze na jejich úhradu získává stále obtížněji. Na trh dlouhodobých dluhopisů nemá přístup a oficiální zahraniční věřitelé mu odmítají uvolnit zbytek financí ze záchranného balíku, dokud se s novou řeckou vládou vedenou radikální levicí nedomluví na dostatečném programu reforem.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Komentář za minutu: Jdi na východ, řecký muži:

 

Hrstková: Jdi na východ, řecký muži

 

 

Hrstková: Jdi na východ, řecký muži