Ministra financí by se měli bát nejen živnostníci a drobní podnikatelé, ale už i senioři. Varoval před tím předseda ODS Petr Fiala. Podle něj chce Andrej Babiš (ANO) zavést rovný důchod na úrovni zhruba 30 procent průměrného výdělku, což by znamenalo snížení důchodů o čtvrtinu. Ve skutečnosti ale Babiš přímo nic takového neřekl.

Ministr Babiš ve sněmovně při středeční debatě o důchodovém systému pouze citoval závěry ze zatím blíže neupřesněné studie, kterou si nechal zpracovat. Jedním z doporučení studie je zavedení rovného důchodu, tedy stejné základní dávky pro všechny seniory bez ohledu na jejich předchozí příjem.

Zatímco nyní se výše důchodů liší a v průměru se pohybuje kolem 40 procent průměrného výdělku, rovný důchod by dosahoval 30 procent.

Případné zavedení rovného důchodu by – podle Babišem citované studie – mělo být doprovázeno kromě jiného spuštěním nového druhého pilíře, který by na rozdíl od rovného důchodu vyplácel dodatečnou penzi právě v závislosti na výši dříve odvedených příspěvků do systému.

Babiš ve sněmovně neřekl, že závěry studie bude prosazovat. Také na dotazy odpověděl vyhýbavě: "Návrh důchodové reformy předložíme koaliční radě do konce června," uvedl bez bližších podrobností.

Návrhy z citované studie zaujaly exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který předtím vládu kritizoval, že nemá vlastní řešení pro důchodový systém po chystém zrušení dosavadního druhého pilíře (který od roku 2013 spustila vláda Petra Nečase právě s Kalouskem).

"S celou řadou věcí, které zazněly v těch závěrech, se dá srdečně souhlasit. Rovný důchod na úrovni zhruba 30 procent současné mzdy je nepochybně řešením ke stabilizaci důchodového systému," reagoval Kalousek.

"Znamená to ale předložit důchody o čtvrtinu nižší podle toho, co jste tady četl. Já se velmi těším na to, až to předložíte," dodal ironicky Kalousek. Ten také narážel na to, že Babiš nesdělil autora citované studie.

Myšlenku rovného důchodu přitom v Česku dlouhodobě podporuje ekonom Jaroslav Vostatek, který je členem důchodové komise při ministerstvu práce a sociálních věcí. Vostatek deníku Aktuálně.cz potvrdil, že studii pro Babiše psal on.

Pravicová opozice upozorňuje, že deficit důchodového systému - nyní téměř 50 miliard ročně - stále poroste.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist