Poslanecká sněmovna ve středu žila střetem zájmů Andreje Babiše. V kuloárech mu věnovala celé dopoledne, navečer se debata přesunula na plénum. První projednávání novely, která prodlouží daňové úlevy pro biopaliva o dalších pět let, mělo jako hlavní téma míru veřejné podpory, kterou tento zákon přihraje Babišovu Agrofertu. "Je nemravné, abychom se tím návrhem vůbec zabývali. Máme na něj plivnout a smést ho," apeloval na sněmovnu nejsilnější hlas opozice Miroslav Kalousek (TOP 09).

Andrej Babiš čelí kritice ze střetu zájmů, protože jeho firma Preol je jediným českým dodavatelem biopaliva pro největšího tuzemského distributora pohonných hmot, státní firmu ČEPRO.

Kvůli tomu se předložení novely ujalo ministerstvo zemědělství. Hlavní výhody z daňových úlev půjdou za distributory pohonných hmot, ale i výrobci z nich ukrojí desítky milionů korun.

"Vznikla celkem žertovná diskuse, komu je tato podpora adresována, jestli zákazníkům, producentům, či distributorům. Je zcela lhostejné, kde na té lince k zákazníkovi je nárok na vratku. Úleva je za účelem podpory odbytu, a to je podpora produkce. Je to návrh zákona o dvojité veřejné podpoře skupině Agrofert – nejen jí, ale jí dominantně," dodal Kalousek, který ve své řeči shrnul všechny opoziční výtky.

Druhou podporou, kterou Kalousek zmínil, je, že se má změnit i způsob, jak budou distributoři plnit povinnou kvótu biopaliv. Teď si ji mohou splnit tím, že na trh pošlou část čistého biopaliva a do zbytku benzinu nebo nafty nepřimíchají nic. "Před dvěma týdny jsme během videokonference s Evropskou komisí zjistili, že takto už povinnou kvótu naplňovat nemáme. Unie chce, aby se biosložka objevila v každém prodaném litru paliva," vysvětlil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). To bude v praxi znamenat, že distributoři budou potřebovat víc biopaliv na přimíchávání.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se