Ministerstvo financí v pátek zveřejnilo novou makroekonomickou prognózu, ve které počítá s růstem české ekonomiky v letošním roce o 2,7 procenta a v příštím roce o 2,5 procenta. Ekonomice letos pomohou nízké ceny ropy a rozpočtová politika podpořená snahou vyčerpat maximální množství peněz z evropských fondů. V loňském roce ekonomika rostla o dvě procenta.

Jde o zkrocení bilionu, ne o trafiky - čtěte ZDE

Za zpomalením růstu ekonomiky v roce 2016 by podle ministerstva mělo být odeznění nízkých cen ropy a dočerpávání peněz EU z programovacího období 2007 až 2013.

Ministerstvo rovněž nezměnilo odhad vývoje inflace v letošním roce a nadále počítá s průměrnou inflací 0,3 procenta. Pro rok 2016 pak počítá s rychlejším růstem cen, a to o 1,5 procenta. V předchozí prognóze počítal úřad v roce 2016 s průměrnou mírou inflace 1,4 procenta.

"Rok 2015 by se měl, především vlivem příznivého nabídkového šoku v podobě výrazného poklesu ceny ropy, vyznačovat velmi nízkou inflací, jejíž průměrná míra bude pravděpodobně skoro stejná jako v minulém roce," uvedlo ministerstvo financí.

Míra nezaměstnanosti by měla i podle nové prognózy letos činit 5,7 procenta. Pro příští rok ministerstvo odhad mírně zlepšilo na 5,5 procenta z předchozích 5,6 procenta.

Česká národní banka v prognóze z počátku února zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta. Zlepšila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. V předchozí listopadové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,5 procenta a v roce 2016 o 2,8 procenta. Podle prognózy Evropské komise česká ekonomika poroste letos o 2,5 procenta. Pro rok 2016 předpokládá komise v ČR růst na úrovni 2,6 procenta HDP.