Americká zasilatelská společnost United Parcel Service (UPS) hodlá investovat miliardu eur (zhruba 27 miliard korun) do posílení své evropské sítě. Napsal to v neděli německý list Wirtschaftswoche, aniž uvedl zdroj svých informací. Zpráva přichází krátce poté, co se americký rival FedEx dohodl na převzetí nizozemského přepravce zásilek TNT Express, za kterého zaplatí asi 4,4 miliardy eur.

"Výrazně posílíme svou síť v Německu i ve zbytku Evropy," cituje list šéfa německé divize UPS Franka Sportolariho. Investice bude podle něj zahrnovat například výstavbu nových třídicích středisek.

Společnost UPS se o převzetí nizozemské společnosti TNT pokoušela v roce 2013, transakci ale tehdy zablokovala Evropská komise. Obávala se totiž, že spojení firem by mohlo omezit konkurenční boj a vést ke zvyšování cen. "Kvůli zastavenému převzetí TNT jsme ztratili čas," řekl Sportolari.

FedEx minulý týden oznámil, že se s TNT předběžně dohodl na spojení a nabídl za každou její akcii osm eur. Nabídku podporuje vedení obou podniků a také nizozemská poštovní společnost PostNL, která v TNT vlastní téměř patnáctiprocentní podíl. Spojení by mělo být dokončeno v první polovině příštího roku.

FedEx podle agentury Reuters doufá, že antimonopolní úřady převzetí TNT tentokrát schválí. FedEx totiž nemá v Evropě tak silnou síť, jakou měla UPS, když nabídku na TNT podala.