Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a posílí i příští rok, kdy by měl její růst dosáhnout 3,8 procenta. Předpověděl to Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém pololetním výhledu vydaném před jarním zasedáním světových finančních institucí ve Washingtonu. Podle MMF ale zůstává globální ekonomika pod vlivem posledních vln krizí nadále oslabená a její růst je stále nerovnoměrný.

MMF tentokrát nechal prognózu letošního růstu proti poslednímu odhadu beze změny, zatímco výhled na příští rok mírně zlepšil z dosud očekávaných 3,7 procenta. Fond v posledních letech své prognózy většinou postupně zhoršoval, nutil ho k tomu zhoršený vývoj jednak v eurozóně, jednak v rozvíjejícím se světě.

Měnový fond ve své jarní prognóze konstatoval, že směřování růstu bude v jednotlivých oblastech opět rozdílné. Zatímco ekonomiky vyspělého světa letos výrazně zesílí, většina rozvíjejících se ekonomik zpomalí. Fond má rostoucí obavy zejména z vývoje v Rusku, Brazílii a Jihoafrické republice a obává se hlubšího útlumu v Číně, která je po Spojených státech druhou největší ekonomikou světa.

Spojeným státům MMF na tento i příští rok předpovídá zrychlení růstu na 3,1 procenta z loňského tempa 2,4 procenta. Kvůli výraznému zhodnocení kurzu dolaru, které oslabuje vývoz z USA, to ale bude zřetelně pomalejší výkon, než jaký měnový fond odhadoval v lednu.

Také eurozóna posílí dynamiku a její ekonomika poroste letos i napřesrok o zhruba 1,5 procenta, což bude více, než zemím eura fond dosud předpovídal. Fond zvýšil odhady pro všechny velké ekonomiky eurozóny a konstatoval, že hrozba recese a deflace v měnové unii už není hlavním rizikem, jemuž globální ekonomika čelí. MMF zlepšil odhad i pro Japonsko, jehož ekonomice po loňském poklesu předpovídá letos a příští rok růst zhruba jednoprocentním tempem.

Mladé tržní ekonomiky letos celkově dál zpomalí, zejména kvůli očekávané recesi v Rusku a dalšímu zvolnění tempa v Číně. Vinou recese v Brazílii oslabí také oblast Latinské Ameriky a pokles cen ropy podkope ekonomiky zemí vyvážejících ropu. Silněji naproti tomu porostou ekonomiky Indie a jihovýchodní Asie.

Česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta

Česká ekonomika letos i podle nejnovějšího odhadu MMF poroste o 2,5 procenta a v příštím roce jí fond předpověděl zrychlení na 2,7 procenta. Pro Slovensko fond letos odhaduje vzestup o 2,8 procenta a v roce 2016 posílení na 3,3 procenta.

Střednědobé vyhlídky světové ekonomiky jsou ale podle MMF horší, zejména pro rozvíjející se země, kde hospodářská aktivita zpomaluje už od počátku desetiletí. Ekonomický růst sice podpoří nižší ceny ropy, na druhé straně ale přetrvávají všechna dosavadní rizika, včetně geopolitického napětí či stagnace a nebezpečně nízké inflace ve vyspělých zemích.

"Opatření na podporu růstu, jak krátkodobě, tak v dlouhodobějším pohledu, jsou nadále nezbytná," řekl ke zprávě hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard.

Fond v analytické části jarního výhledu, kterou zveřejnil minulý týden, upozornil, že potenciál růstu světové ekonomiky utrpěl po globální finanční krizi velkou ránu a zůstane zřejmě ještě několik let slabší. Vyspělé ekonomiky fond vyzval, aby podpořily poptávku a investice.

Rovněž ředitelka MMF Christine Lagardeová minulý týden poukázala na to, že růst světové ekonomiky zůstává nevýrazný a nerovnoměrný a není dost silný na to, aby dokázal zahladit šrámy z hospodářské krize. Podle ní je nutné zabránit tomu, aby se slabší růst stal "novou realitou", kvůli které by miliony lidí mohly mít dlouhodobě problém najít si práci.