Čínská ekonomika rostla v prvním letošním čtvrtletí nejpomaleji za posledních šest let. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o sedm procent po růstu o 7,3 procenta v posledních třech měsících loňského roku, oznámili čínští statistici.

Útlum v řadě důležitých sektorů tak podle analytiků naznačuje, že druhá největší ekonomika světa nepřestává ztrácet na síle. Slabší růst může mít dopady jak v Asii, tak ve zbytku světa.

Analytici pouze sedmiprocentní růst očekávali, nicméně představuje to nejpomalejší tempo růstu hrubého domácího produktu v Číně za šest let a nejslabší čtvrtletní výkon od propuknutí globální finanční krize v roce 2008.

Komunističtí vůdci se podle agentury AP snaží nasměřovat čínskou ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než obchodu a investicích. Ale prohlubující se pokles zvětšuje obavy lidí ze ztráty zaměstnání a sociálního napětí.

Vláda od loňského listopadu dvakrát snížila úrokové sazby a podnikla i další kroky na podporu růstu. Uvolnily se podmínky pro poskytování úvěrů v realitním sektoru a snížily se požadavky na rezervy bank. Opatření však zůstala bez výraznějšího vlivu na základní ekonomické ukazatele a dá se předpokládat, že vláda brzy přijde s novými podpůrnými kroky. Ekonomové také upozorňují, že růst HDP stále závisí na vládou řízených investicích do stavebnictví.

"Stále spoléháme na tradiční motor růstu, a ten zpomaluje," řekl mluvčí statistického úřadu Šeng Laj-jün, podle něhož je teď Čína v přechodném období mezi starým a novým modelem růstu. Ekonomika sice podle něj čelí tlaku na pokles, růst se ale pohybuje v rozumném rozpětí.

Z čínské ekonomiky dnes přišly i další údaje: maloobchodní tržby v březnu stouply o 10,2 procenta, zatímco průmyslová výroba se v březnu meziročně zvýšila o 5,6 procenta, což je nejpomalejší růst od roku 2008.

Investice do nemovitostí vzrostly v prvním čtvrtletí nejpomaleji od roku 2009 a investice do dlouhodobého majetku, což je další důležitý hybatel čínské ekonomiky, rostly nejpomaleji od roku 2000.

"Když se podíváte na první kvartál, tak vidíte, že vývoz byl horší, průmyslová výroba byla horší, investice do dlouhodobého majetku rostly mnohem pomaleji, maloobchodní tržby byly slabé. Jak tedy může být HDP v reálném vyjádření pořád sedm procent?" citovala agentura Reuters ekonoma Kevina Laie ze společnosti Daiwa v Hongkongu.

Tempo růstu čínské ekonomiky loni zpomalilo na 7,4 procenta ze 7,7 procenta v roce 2013. Hospodářský růst byl nejpomalejší od roku 1990 a poprvé za 15 let zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta.

Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. Slabší růst v Číně by tak mohl mít negativní dopady na další ekonomiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist