Prezident Miloš Zeman se na pondělním Žofínském fóru, věnovaném exportu a eurozóně, neopomněl otřít o Českou národní banku (ČNB) a její měnovou politiku. Ve svém zhruba dvacetiminutovém projevu v podstatě naznačil, že podle něj budou ukončeny intervence české centrální banky až vstupem země do eurozóny.

"V rámci takzvané ’exit strategy‘ bude otázka, v jakém kurzu euro přijímáme. Slovákům se podařilo stáhnout kurz z 36 korun na 30 korun. Proto je 70 procent tamní populace s eurem spokojeno. Dnešní intervence ohrozí vstup do systému ERM II. Byť je v něm povolena apreciace, tak je kontrolována Evropskou komisí, s tím můžeme mít potíže," uvedl Zeman.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se