Ministr financí Andrej Babiš (ANO) trvá na tom, aby deficit rozpočtu v příštím roce nepřekročil 70 miliard korun. Prohlásil to ve sněmovně. Sociální demokracie v úterý návrh parametrů státního rozpočtu pro příští rok odmítla a požaduje navýšení některých výdajů. Ministerský předseda Bohuslav Sobotka pak uvedl, že Babiš předložil rozpočet bez konzultace.

"Nelíbí se jim ten deficit. Tam byly návrhy, abychom šli na deficit 85 miliard," uvedl Babiš k úternímu jednání koaliční rady. Za svým návrhem ale stojí. "Myslím, že ten rozpočet je postaven racionálně. Problém je, že ministerstva nechtějí šetřit," poznamenal.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Sobotka novinářům řekl, že Babiš v návrhu počítá se zmrazením platů zaměstnanců veřejného sektoru. "Jestliže v tom návrhu rozpočtu zvyšujeme výdaje na obranu, tak si nedokážu představit, že na druhé straně řekneme u zaměstnanců veřejného sektoru, tak jak to navrhuje ministerstvo financí, že budou mít zmrazené mzdy," podotkl.

Požadavkům sociálních demokratů, kteří chtějí v rozpočtu zohlednit například valorizaci penzí, zvýšení mezd státních zaměstnanců nebo plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce, prý určitě nemůže ustupovat. Trvá proto na navrženém deficitu ve výši 70 miliard.

Ministerstvo financí následně v tiskové zprávě odmítlo zvyšování plateb státu na zdravotní pojištění za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce nebo nezaměstnané. Zdravotnictví totiž není podle MF zásadně podfinancované a navíc mu stále schází transparentnost hospodaření.

"Valorizace plateb za státní pojištěnce tak, jak je navrhovaná ministerstvem zdravotnictví či Českou lékařskou komorou, není koncepční, ale bude znamenat pouze navyšování výdajů ze státního rozpočtu a tím prohlubování deficitu. Toto nepřinese zdravotnictví dlouhodobou stabilitu, ale jen uměle oddálí potřebu strukturálních změn," uvedlo ministerstvo.

Zároveň ministr financí do konce svého funkčního období odmítá zvyšování daní právnických osob nebo zavedení sektorové daně. "Není přijatelný ani vyšší deficit, ani sektorová daň," řekl. Zopakoval, že daně se budou zvyšovat jen u hazardu. Takový postoj bude prý zastávat "do konce toho, co tam budu".

Právě o zavedení sektorové daně nebo zvýšení daní právnických osob jako o možnostech, jak naplnit státní kasu, dlouhodobě uvažuje ČSSD. Ta Babiše kritizuje také kvůli zmrazení platů ve veřejném sektoru, se kterým počítá nynější návrh rozpočtu.

"Ministerstvo financí ten návrh připravilo bez konzultace s ostatními koaličními stranami. Myslím si, že je v zájmu ministra financí, aby pro svůj rozpočet získal podporu ve vládě," poznamenal dnes předseda Sociálních demokratů a premiér Vladimír Sobotka. Podle něho rozpočet musí umožnit naplňování koaliční smlouvy.

"Jestliže v tom návrhu rozpočtu zvyšujeme výdaje na obranu, tak si nedokážu představit, že na druhé straně řekneme u zaměstnanců veřejného sektoru, tak jak to navrhuje ministerstvo financí, že budou mít zmrazené mzdy," uvedl také.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist