Kvůli malému dluhu do 30 tisíc korun už exekutoři nebudou moci prodat dům či byt dlužníka, v němž má nahlášen trvalý pobyt. Z exekuce prováděné v bydlišti dlužníka budou muset pracovníci exekutorského úřadu nově pořizovat videozáznam. A zákon jasně stanoví pořadí způsobů exekuce - jako první má přijít na řadu obstavení bankovních účtů.

To jsou hlavní změny, které ve středu v Poslanecké sněmovně prosadila vládní koalice formou novely občanského soudního řádu a exekučního řádu.

Exekutorská komora ČR už varovala, že nová pravidla sice vypadají bohulibě, ale v důsledku nikomu nepomohou. Už nyní prý exekutoři prodávají nemovitosti kvůli malým dluhy jen výjimečně. Další opatření podle nich exekuce zbrzdí, takže dlužníkům se jen zvýší celková suma, kterou budou muset uhradit - například kvůli vyšším úrokům z prodlení. Exekutorská komora se také obává, že dále klesne úspěšnost exekucí - exekutoři nyní získají zhruba pětinu vymáhané sumy.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Podle novely, kterou nyní posoudí senátoři, budou při exekuci nejprve obstaveny bankovní účty a provedeny srážky ze mzdy. Teprve poté lze prodat movité a nemovité věci.

"Podobná úprava se na první pohled může jevit smysluplně a v zájmu humanizace exekucí, ale ve skutečnosti výrazně poškodí dlužníky i věřitele. Průběh exekuce prodlouží až na dvojnásobek a dluh naroste o úroky," namítá prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Varuje, že to nejsilněji zasáhne nízkopříjmovou skupinu obyvatel.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s výtkami nesouhlasí. "Samozřejmě, ten proces se nepatrně komplikuje, ale ve prospěch spravedlivosti," říká. Na přípravu komplexní novely, po níž exekutoři volají, podle něj momentálně není čas. "Jsou to každodenní tragédie. Lépe jít tou cestou dílčích změn, kdy je máme připravené, a aspoň něco zlepšit," vysvětluje.

Zatímco dosud zákon mluví obecně o přiměřenosti exekuce, novela jasně stanovuje hranici 30 tisíc korun pro výši dluhu, pod kterou nelze v exekuci prodat byt či dům dlužníka, kde má nahlášen trvalý pobyt. Výjimky platí na dluhy z výživného či trestné činnosti.

Schválený návrh dále počítá s povinným pořizováním audiovizuálního záznamu při exekuci v bydlišti dlužníka. Již dnes přitom platí, že exekutorští vykonavatelé musí záznam pořizovat, když o to dlužník požádá. Stejně tak už nyní platí povinnost pořídit záznam v případě, že vykonavatel dojde k závěru, že je to potřebné – například když dlužník začne na vykonavatele verbálně či fyzicky útočit.

Novela také rozšiřuje a zpřesňuje seznam věcí, které exekutor nemůže dlužníkovi doma zabavit. Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela jasně stanovuje, že za vybavení se pokládá postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské náčiní a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Exekutor podle novely také nově nesmí zabavit studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Ke snubním prstenům a podobným předmětům norma přidává písemnosti osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, které se týkají dlužníka nebo jeho rodiny.

Další změnu u exekucí, která by podle ministerstva spravedlnosti měla více chránit majetek nezadluženého z manželů, poslanci odsouhlasili už na začátku dubna a brzy by o ní měli hlasovat senátoři. Tato novela například vyjímá z exekuce polovinu peněz na bankovním účtu nezadluženého manžela - nejméně dvojnásobek životního minima.