Evropská komise České republice schválila první operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014 až 2020. V tiskové zprávě připomněla, že rozpočet programu dosahuje osmi miliard eur (asi 216 miliard korun), celkem 4,3 miliardy eur (přes 116 miliard korun) bude poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Schváleno! Doufejme, že po operačním programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost budou rychle následovat další," reagoval na Twitteru český premiér Bohuslav Sobotka. Schválení je mimořádně dobrou zprávou pro podnikatele, firmy, vědecké pracovníky, univerzity i pro rozvoj informačních technologií, doplnil vzápětí v tiskové zprávě.

Česká republika má ve vyjednávání nových operačních programů výrazný skluz. Do dnešního dne byla poslední zemí EU, která neměla schválený ani jeden operační program pro víceleté finanční období zahájené už v minulém roce.

"Díky tomuto investičnímu balíčku budou moci české podniky plně využít svůj investiční potenciál a pokročit ve vývoji nových produktů, a přispět tak ke vzniku pracovních míst a k hospodářskému růstu země," komentovala rozhodnutí eurokomisařka pro regionální politiku Corina Cretsuová.

Finanční prostředky nově schváleného programu mají podle tiskové zprávy komise směřovat na "podporu znalostní ekonomiky, jež přispěje ke zvýšení hospodářského růstu a produktivity". Prioritou má být posílení výzkumných činností podniků a jejich propojení s univerzitními sítěmi.

Mezi očekávané výsledky patří granty pro více než 1970 firem, vznik 12 000 pracovních míst v malých a středních podnicích, 600 nových přihlášek na ochranu práv duševního vlastnictví, ale také roční snížení emisí skleníkových plynů o 300 000 tun CO2 a vyšší uplatnění nízkouhlíkových technologií.

Podle několika zdrojů z Evropské komise a diplomacie by další programy mohly být schváleny zřejmě ještě do poloviny května. Nejblíže k tomu mají operační programy Životní prostředí a Zaměstnanost.

Také premiér Sobotka dnes uvedl, že Praha má čtyři své operační programy vysoce připravené. Dohromady zahrnují zhruba polovinu zdrojů, které má Česká republika celkem k dispozici. "Znamená to, že odstartuje proces čerpání prostředků z Evropské unie," řekl Sobotka.

Čerpaní mohou zbrzdit výsledky auditu

Čerpání peněz z fondů EU však může ještě oddálit poslední audit monitorovacího systému, v němž se mají žádosti o dotace přijímat. Podle auditorů ministerstva financí tendr za několik stovek milionů korun provázelo množství chyb. Ministerstvo pro místní rozvoj, které zakázku vypsalo, audit označilo za neprofesionální. Vláda v pondělí nicméně rozhodla, že zaplatí případné korekce, jejichž uložení závěrečná zpráva Evropské komisi navrhuje.

Vyjednávání o programech s Evropskou komisí dlouho blokoval chybějící zákon o státní službě a odkládaná změna legislativy o procesu EIA, která byla v rozporu s evropským právem. Tyto hlavní připomínky Česko v minulých měsících odstranilo. Kromě toho měla EK desítky dalších, převážně technických připomínek.

Podobné problémy mělo Česko také v minulém programovém období, kdy čerpání peněz zahájilo až s osmnáctiměsíčním zpožděním. Kromě toho nestihne vyčerpat desítky miliard korun.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Třetina rozpočtu dnes schváleného programu, celkem 2,7 miliardy eur (asi 73 miliard korun), je určena na výzkum a inovace, dvě miliardy eur (54 miliard korun) pro zvyšování energetické účinnosti a podporu nízkouhlíkových technologií. Dalších 1,3 miliardy eur (35 miliard korun) je vyčleněno na podporu malých a středních firem.

Lepšímu využívání a zpřístupnění informačních technologií má pomoci 1,4 miliardy eur (skoro 38 miliard korun) a odstraňování překážek v klíčových síťových infrastrukturách až 386 milionů eur (necelých 10,5 miliardy korun).

Tento operační program spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu, které chce první podmínky pro čerpání dotací zveřejnit už ve čtvrtek, kdy na svůj web umístí avíza k čerpání první vlny 11 výzev. "Zájemci tak dostanou veškeré informace k tomu, jak připravit své projekty a správně vyplnit žádosti o dotace, které začneme přijímat již začátkem června," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist