Češi jsou stále více ochotni pomáhat a mají k k filantropii, tedy k dobročinnosti, stále kladnější vztah. Od roku 2000 do roku 2013 se objem peněz, které firmy darují na dobročinné účely, ztrojnásobil. V současnosti jednotlivci dají ročně na 2,5 miliardy korun a firmy darují stejnou částku, tedy dohromady jde v Česku na dobročinné účely zhruba 5 miliard ročně.

Data představila v úterý Nadace Via, která se přehledem filantropie dlouhodobě zabývá. „Od roku 2000 do 2013 vzrostlo tuzemské HDP 1,67krát, průměrná mzda 1,9krát, ale finanční dary na dobročinnost se zvýšily 2,9krát. Z toho je vidět, že tendence Čechů darovat je stále větší,“ říká Jiří Bárta, ředitel Nadace Via. 

Nadace také představila rozsáhlý průzkum, který pro Sdružení Via a Nadaci Via udělala společnost STEM na konci minulého roku. Zkoumala, jak Češi přistupují k filantropii a jak ji vnímají lidé z různých vrstev společnosti. Cílem projektu bylo zjistit názory příslušníků elit a české veřejnosti na filantropii a dárcovství, přičemž elitami se rozumí lidé z politiky, státní správy, z akademické sféry, z médií, z ekonomiky nebo z kultury.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se