Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service ve čtvrtek zlepšila výhled slovenského bankovního sektoru z negativního na stabilní. Krok odráží názor analytiků agentury, že pokračující zlepšování stavu slovenské ekonomiky podpoří kvalitu bankovních aktiv a v nadcházejícím roce a půl zachová ziskovost peněžních ústavů v zemi.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Domníváme se, že slovenský bankovní sektor je vysoce odolný vůči odlišným měnovým podmínkám, možnému odchodu Řecka z eurozóny, deflačním tlakům i geopolitické nejistotě z Ruska," uvedl autor zprávy, analytik Arif Bekiroglu.

Moody's očekává, že růst reálného hrubého domácího produktu Slovenska letos zrychlí na 2,5 procenta z loňského tempa 2,4 procenta. Na příští rok agentura počítá s růstem 3,2 procenta. Ekonomiku podle podle Moody's ve sledovaném období podpoří hlavně spotřeba domácností, investiční aktivita a zahraniční poptávka.

Slovenská centrální banka mezitím ve čtvrtek oznámila, že komerční banky na Slovensku v prvním čtvrtletí zvýšily čistý zisk meziročně o téměř pětinu na 166,32 milionu eur (4,6 miliardy korun). Dosáhly tak nejlepšího hospodářského výsledku od roku 2011, kdy ještě nemusely platit státu zvláštní bankovní daň.

Agentura Moody's celkově očekává, že kvalita aktiv, která mají k dispozici slovenské banky, zůstane v příštích 12 až 18 měsících do velké míry stabilní. Agentura snížila odhad pravděpodobnosti vládní podpory slovenským bankám, a to z vysoké na mírnou. Tento krok je reakcí na zavedení mechanismu na řešení potíží zadlužených bank v Evropské unii a unijní směrnice o krizovém řízení.