Německo a Česká republika spolupracují na tom, aby zlepšily postavení Prahy ve sporu o vlastnictví strategických zásob nafty, kterou mělo Česko uloženu ve skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to v pondělí řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle Sobotky je Praha připravena vlastnické právo na naftu doložit.

Česko u Viktoriagruppe uskladnilo strategické zásoby nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce ale v dubnu předběžně všechny pohledávky České republiky vůči firmě popřel. Vláda následně oznámila, že je připravena domáhat se nafty soudní cestou. 

"Podle našeho právního názoru bude klíčová otázka, do jaké míry bude možné zohlednit vlastnické nároky českého státu," řekla Merkelová. "Věc je teď v rukou soudu, ale Německo a Česká republika úzce spolupracují na tom, co vše by se ještě dalo udělat, aby se zlepšilo vlastnické postavení českého státu," dodala.

"Na půdě Německa máme uloženu velkou část našich hmotných rezerv, které se týkají nafty, a přirozeně máme zájem jako Česká republika, aby tyto rezervy nebyly ohroženy konkurzem společnosti Viktoriagruppe," řekl Sobotka. "Česká republika je přirozeně připravena doložit vlastnické právo k těmto hmotným rezervám," uvedl.

"V každém případě jde skutečně o majetek České republiky, který byl pořízen za prostředky daňových poplatníků České republiky a přirozeně česká vláda má zájem na tom, aby tento majetek nebyl dotčen jakýmikoli problémy společnosti Viktoriagruppe," řekl Sobotka. Německé vládě poděkoval za dosavadní spolupráci v případu.

Kromě samotné nafty má Česká republika za společností Viktoriagruppe i další pohledávky. Státní správa hmotných rezerv přihlásila pohledávky za dalších 300 milionů korun, mimo jiné za neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Celní a daňové úřady podle zdroje ČTK nárokují až 300 dalších milionů korun. 

Česko skladovalo naftu u Viktoriagruppe v německém Krailingu od roku 2010. Podle insolvenčního správce byla už tehdy česká nafta smíchána s naftou této společnosti. Firma se dostala do finančních potíží a na podzim roku 2014 začala Správa státních hmotných rezerv převážet část uskladněné ropy z Německa zpět do Česka. Na konci roku pak Viktoriagruppe na sebe podala insolvenční návrh. 

Premiér Sobotka již dříve řekl, že je tato záležitost "obrovským poučením pro budoucnost", aby tyto hmotné rezervy byly pokud možno skladovány v Česku a u firem, které kontroluje stát. Premiér rovněž dodal, že české úřady podnikají všechny kroky, aby o tyto rezervy stát nepřišel, a země se tak bude o naftu soudit.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist