Ceny bytů a domů na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí pokračovaly v růstu a dostaly se téměř na dvouleté maximum. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila slovenská centrální banka (NBS).

Metr čtvereční v bytech a domech stál ve sledovaném období v průměru 1226 eur (33 550 korun). To bylo o 0,4 procenta více než v předchozím roce a zároveň nejvyšší částka od druhého čtvrtletí roku 2013. V mezičtvrtletním srovnání ceny rostly třetí kvartál po sobě. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Bydlení zdražilo v polovině z osmi slovenských krajů. "Praktickým projevem je mírné snížení velikosti obytné plochy, kterou lze koupit za průměrnou hrubou měsíční mzdu, jakož i prodloužení doby, která je nutná ke splacení průměrného bydlení z disponibilních příjmů domácností," uvedli analytici NBS.

Tradičně nejdražší jsou byty a domy v Bratislavě a okolí, kde je nejvyšší životní úroveň ze všech slovenských regionů.

Slovensko v posledních měsících zaznamenalo oživení realitního trhu. Rostoucí poptávka po bydlení podle ekonomů centrální banky patrně letos přispěla k lepším ukazatelům slovenského stavebnictví, které po propuknutí globální ekonomické krize zaznamenalo propad výkonů.

Ceny bytů a domů na Slovensku prudce rostly v období realitního boomu, svého maxima dosáhly v roce 2008. Následně začaly klesat a v průběhu šesti let bydlení zlevnilo o více než 20 procent.

Zájemci o koupi vlastního bytu nebo rodinného domu na Slovenskou mohou využít přetrvávajících nízkých úrokových sazeb. Podle slovenské bankovní asociace komerční banky na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí zvýšily objem úvěrů poskytnutých na financování bydlení v porovnání s minulým rokem o 26 procent, přičemž v samotném březnu tyto půjčky dosáhly svého historického maxima.