Řecká vláda obvinila mezinárodní věřitele, že se mezi sebou nemohou domluvit a že tak kladou vážné překážky dohodě o úvěrové pomoci Aténám.
Úřad premiéra Alexise Tsiprase hovoří podle řeckých médií o "vážných neshodách a rozporech mezi Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou unií (EU)", které "vytvářejí překážky pro jednání". Dohoda tak prý není možná.
Atény podle serveru deníku Ta Nea tvrdí, že zatímco MMF nemíní ustoupit z požadavků na další snížení důchodů a na uvolnění pravidel pracovního trhu, Evropská komise zase klade důraz na potřebu vysokého primárního přebytku státního rozpočtu a odmítá odpisy dluhů a zmírnění "tvrdých reforem" v oblasti důchodů a zaměstnávání.
Podle Ta Nea tak řecká vláda hází odpovědnost za rýsující se slepou uličku v dosavadním vyjednávání na věřitele a uvádí, že "nelze dělat žádné kompromisy".
Atény také dodávají, že odpovědnost spočívá výhradně na zmíněných institucích a na jejich neschopnosti se dohodnout mezi sebou.
Vláda v Aténách rovněž oznámila, že se rozhodla vzhledem k dané situaci, že odloží záměr předložit parlamentu připravovaný balík reformních kroků, vycházejících vstříc požadavkům věřitelů. Místo toho předloží poslancům k rozpravě plán na období po skončení nynějšího mezinárodního programu úvěrové pomoci, který vyprší v červnu. Součástí parlamentního rokování má být i návrat na finanční trhy a otázka "financování rozvoje" země.
Podle agentury AFP mezitím řecký parlament v úterý odhlasoval přijetí zákona, na jehož základě se bude moci vrátit do zaměstnání na 4000 státních zaměstnanců propuštěných v rámci úsporných opatření. Práci dostane také 6000 uchazečů o státní službu, jejichž přijímací řízení bylo předtím zmrazeno.
Krok, který je v rozporu s požadavky mezinárodních věřitelů, schválilo 157 poslanců vládnoucí levicové formace SYRIZA a jejich koaličních partnerů ze strany Nezávislí Řekové.
"Návrh zákona je vzdálen neoliberálním logikám. Je to první náznak reformy sociálního charakteru," pochvaloval si náměstek ministra pro reformu státní správy Jorgos Katrugalos.
Celkem řecká vláda plánuje ještě letos vrátit do státních funkcí 11 000 až 15 000 osob.
Politický sekretariát vládnoucí levicové strany SYRIZA v úterý podle listu To Vima vydal prohlášení, ve kterém zdůraznil, že vláda, která získala mandát lidu v lednových volbách, neustoupí od svého odmítavého postoje vůči požadovaným úsporným opatřením ze strany věřitelů. V dokumentu se dále tvrdí, že většina řeckých občanů nezávisle na sympatiích k politickým stranám současnou vládu podporuje.
Podle deníku Kathimerini se v nejnovějším průzkumu veřejného mínění objednaného televizí Skai vyslovilo 55,5 procenta dotázaných pro setrvání v eurozóně i za cenu uzavření nové dohody s věřiteli o úvěrové pomoci, kterou by ale nutně provázelo pokračování politiky tvrdých úspor.
Zachování evropské měny podporuje přitom 53,5 procenta voličů formace SYRIZA a 92,5 procenta hlavní opoziční konzervativní strany Nová demokracie.
Silně zadlužené Řecko se kvůli nedostatku hotovosti potýká s hrozbou platební neschopnosti. Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z tohoto programu ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.
Několik řeckých ministrů, včetně ministra financí Janise Varufakise, v úterý navštívilo několik evropských metropolí, včetně sídla Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem, ve snaze získat alespoň část ze zmíněných 7,2 miliardy eur, jakožto odměny za dosažené dílčí pokroky ve vyjednávání. Podle agentury AP ale pokroky nejsou podle všeho vnímány jako dostatečné natolik, aby s tím věřitelé souhlasili. Navíc doposud dávali najevo nechuť začít sedmimiliardový balík rozdrobovat.
MMF v úterý uvedl, že na dubnovém setkání ministrů financí eurozóny v Rize neprosazoval rozsáhlé úlevy při splácení řeckého dluhu, jak podle něj informovala některá média.
Šéf evropského oddělení MMF Poul Thomsen ale podle něj tehdy jednacím stranám řekl, že čím více se budou dohodnutá opatření vzdalovat původním závazkům z roku 2012, tím vyšší bude potřeba dodatečného financování a úlev při splácení dluhu, aby byl dluh Řecka udržitelný, citoval z prohlášení MMF list The Wall Street Journal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist