Sedm z každých deseti oslovených občanů České republiky odmítá zavedení společné evropské měny.
Jsou tak vůči euru nejskeptičtější ze zemí Evropské unie, které se zavázaly euro přijmout, ale zatím tak neučinily, vyplývá z výsledků aktuálního průzkumu Eurobarometr.
Mezi sedmi členskými státy osmadvacítky, kterých se průzkum týkal, se podpora zavedení společné měny výrazně liší.
Kromě Česka, kde přechod na euro odmítlo 70 procent dotázaných, byla více než polovina občanů proti také ve Švédsku (66 procent) a v Polsku (53 procent).
Kladně se k opuštění své národní měny stavějí v Rumunsku, kde bylo pro zavedení eura 68 procent respondentů, dále v Maďarsku (60 procent), Bulharsku (55 procent) a Chorvatsku (53 procent). Průzkum se neuskutečnil v Británii a v Dánsku, tedy v zemích, které mají dojednanou výjimku a euro přijmout nemusejí.
Nedávno publikovaný průzkum, který v České republice uskutečnila společnost Ipsos, přitom ukázal ještě vyšší skepsi vůči jednotné měně. Podle něj ji v Česku odmítalo 85 procent lidí.
Česká vláda koncem dubna schválila novou strategii českého působení v Evropské unii, v níž datum přijetí eura nestanoví. Upozorňuje ale, že Česko by se mělo aktivně účastnit nynějších změn eurozóny právě proto, že se vstupem do unie zavázalo euro přijmout.
Podle Eurobarometru si ale plných 82 procent českých respondentů myslí, že země na přijetí společné měny ani není připravena. Česko přitom s výjimkou své trvající neúčasti v mechanismu směnných kurzů nyní ostatní kritéria nutná pro přijetí eura plní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist