Vietnamský prezident Truong Tan Sang slíbil svému protějšku Miloši Zemanovi odstranění administrativních potíží, které brání českým firmám při obchodování s Vietnamem.
Podle Zemana je Vietnam velmi zajímavým exportním trhem a perspektivní světovou ekonomikou. Český prezident to řekl na tiskové konferenci po společném jednání.
Zeman také vyzdvihl vietnamskou komunitu v Česku, která by podle něj mohla být "zářným příkladem pro některé další členy České republiky, kteří ani pracovitostí, ani podnikavostí nevynikají".
Truong Tan Sang se svou ženou, kteří jsou na návštěvě Česka od neděle do středy, za Zemanem dorazili v pondělí dopoledne. Na Pražském hradě byli uvítáni s vojenskými poctami.
"Shodli jsme se, že je čas, abychom vzájemnou spolupráci pozdvihli na vyšší úroveň," řekl Zeman. Poznamenal, že věří, že setkání bude, podobně jako jeho podzimní cesta do Číny, impulzem k tomu, aby se vietnamský trh stal zajímavou příležitostí pro české investory.
"Chtěl bych poděkovat panu vietnamskému prezidentovi za jeho příslib odstranění některých administrativních překážek, které těmto investicím až dosud bránily," poznamenal. Konkrétně se prý potíže byrokratické povahy ve Vietnamu týkají českého kamenolomu, cementárny a kaolinky.
Jejich odstranění by časem mohlo vést ke snižování českého deficitu při obchodování s Vietnamem.
Podle ředitele Svazu průmyslu a obchodu Jaroslava Hanáka je problémem Vietnamu, že vyřízení všech povolení velmi dlouho trvá. "Ještě dobré to je v Hanoji nebo Ho Či Minově Městě, ale jakmile se vyjede do dalších regionů, tak je o to náročnější dostat odpovídající papíry," poznamenal. Přivítal proto, že vietnamský prezident přislíbil pomoc.
Odstranění překážek by časem mohlo vést ke snižování českého deficitu při obchodování s Vietnamem.
Například loni dosáhl vzájemný obchod podle Hanáka asi 650 milionů dolarů (asi 16 miliard korun), z toho 580 milionů dolarů (14,3 miliardy korun) připadalo na vietnamský vývoz do Česka.
Vietnamský prezident řekl, že mezi Českem a Vietnamem by se mohla rozvíjet spolupráce především v obchodu a investicích. České firmy by podle něj mohly uspět v energetice, telekomunikacích nebo při výrobě skla a dopravních prostředků.
Zatím v českém vývozu do Vietnamu převažují stroje a dopravní prostředky, telekomunikační zařízení, zbraně a munice. K hlavním dovozním položkám z Vietnamu patří obuv, mobilní telefony, kancelářské stroje a zařízení pro zpracování dat a oděvy.
Odpoledne se oba státníci v Praze na Žofíně zúčastní vietnamsko-českého obchodního fóra. Má nabídnout informace o perspektivách česko-vietnamské ekonomické spolupráce a o investičních a obchodních příležitostech ve Vietnamu.
Vietnamci tvoří třetí největší skupinu cizinců v Česku. Předloni jich v Česku legálně pobývalo 57 200, z toho 41 500 trvale. Podle neoficiálních odhadů žije v ČR ve skutečnosti až 100 000 obyvatel vietnamské národnosti. Podle zjištění sociologů téměř dvě třetiny Vietnamců nad 15 let žijí v Česku déle než šest roků. České občanství získávají ročně desítky Vietnamců a Vietnamek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist