Řecko muselo sáhnout do rezerv, které má na svém účtu u Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby mohlo měnovému fondu uhradit splatný dluh ve výši 750 milionů eur (20,6 miliardy korun).

Tvrdí to dva zdroje z řecké vlády, na které se odvolává agentura Reuters. Řecko oznámilo uhrazení splátky dluhu vůči MMF už v pondělí, den před oficiálním termínem splatnosti. MMF v úterý potvrdil přijetí platby, žádné podrobnosti k jejímu způsobu ale nesdělil.

Řecko je již téměř bez peněz a dohoda s věřiteli, která má zemi uvolnit zbývající peníze ze slíbeného záchranného úvěru, je stále v nedohlednu. Stále častěji se tak objevují pochybnosti, zda vláda bude mít tento měsíc na splátky dluhů a zároveň na platy a důchody. Veškeré své povinnosti vůči MMF pro tento měsíc vláda pondělí splátkou splnila. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Členské země mají u MMF dva účty. Jeden, na který se ukládají příspěvky fondu podle přidělené roční kvóty, a pak ještě jeden, který mohou použít pro případ nouze.

Podle jednoho z úředníků Atény použily z tohoto nouzového účtu 650 milionů eur. Zbývajících 100 milionů pocházelo z hotovostních rezerv státu. Podle dalšího zdroje však musí Řecko účet u MMF "do několika týdnů" doplnit.

Tsipras: Řecko už udělalo vše, co mohlo

Prolomit zablokovaná jednání s věřiteli o uvolnění další finanční pomoci Řecku musí nyní instituce Evropské unie a Mezinárodní měnový fond, protože Atény už nabídly všechno, co mohly, prohlásil po úterním zasedání řecké vlády její předseda Alexis Tsipras. Řecko se od eurozóny dožaduje uvolnění zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč), bez nichž mu hrozí bankrot. Podle únorové dohody ale musí nejprve věřitelům předložit věrohodný plán reforem.

"Řecká strana dosud plně vyhověla všemu, co rozhodnutí euroskupiny z 20. února vyžadovalo. Směrem k evropským partnerům učinila tolik kroků, kolik bylo možné," řekl Tsipras podle citace jednoho z vládních úředníků, na niž se odvolala agentura Reuters. "Nyní je řada na našich partnerech, aby udělali nezbytné kroky, a ukázali tak v praxi svůj respekt k demokratickému lidovému mandátu," dodal premiér.

Uhrazení splátky dluhu vůči MMF den před stanovenou splatností zklidnilo obavy z brzkého státního bankrotu Řecka. Ministr financí Janis Varufakis ale přiznal, že finanční situace Řecka je velmi vážná a že dohodu o uvolnění dalších peněz je potřeba dokončit v příštích týdnech.

Mluvčí vlády řekl, že se Řecku podařilo shromáždit od místních samospráv a dalších veřejných subjektů 600 milionů eur.

Ministři financí eurozóny v pondělí uvedli, že v jednáních Řecka s mezinárodními věřiteli byl učiněn pokrok. Upozornili ale, že k získání souhlasu věřitelů s řeckými reformními plány bude zapotřebí více času a úsilí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru