Rusko nabídlo Řecku, aby vstoupilo do vznikající nové rozvojové banky, kterou společně buduje pětice velkých a dynamicky rostoucích zemí skupiny BRICS. V ní jsou kromě Ruska ještě Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Podle řeckých médií by se tak Řecko stalo šestou zemí, která by se na budování nového finančního ústavu podílela.

Účast v bance nabídl podle řecké tiskové agentury APE-MPE náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi, který byl návrhem údajně příjemně překvapen. O podrobnostech by měl šéf řecké vlády jednat na ekonomickém fóru, které se má konat od 18. do 20. června v Petrohradu a jehož se mají účastnit i zástupci zemí BRICS.

Podle Storčaka by banka umožnila Řecku "financovat řadu rozvojových projektů, a to v době, kdy finanční problémy země jsou stále akutní a jsou jedním z hlavních problémů jednání s věřiteli". Ve finančních transakcích mezi Řeckem a Ruskem by se prý dalo využívat efektivněji například ruského rublu.

Storčak uvedl, že nová banka by se měla zabývat zejména investicemi do infrastruktury, zejména když úloha již existující Světové banky (SB) se v tomto ohledu snižuje. Kromě SB se má banka stát i protiváhou Mezinárodního měnového fondu (MMF). MMF i SB už dlouho ovládají Spojené státy a Evropa.

Návrh na vytvoření společné banky zemí BRICS se poprvé objevil už před třemi lety. Jednání ale provázely neshody ohledně financování, řízení banky a jejího sídla. Nakonec ale bylo loni v červenci dosaženo dohody po intenzivních jednáních o řešení sporu mezi Indií a Čínou o sídlo nové banky. To se bude nacházet v čínské obchodní metropoli Šanghaji, prvním prezidentem banky ale bude Ind. Indické předsednictví má trvat pět let.

Počáteční vklad každého z pěti členských států BRICS má činit deset miliard dolarů. Není jasné, jaký by měl být řecký podíl. Postupně má být v nové bance až 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč).

Stejným kapitálem jako nová banka má disponovat i nově vznikající rezervní fond, kterým chce pětice zemí bojovat proti případným budoucím finančním krizím.

Země BRICS představují asi 40 procent světové populace a pětinu výkonu globální ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru