Tak vyhrocené spory mezi jednotlivými věřiteli, jako v případě firmy JOB AIR Technic (JAT), se hned tak nevidí. Tvrdí to alespoň soudce Petr Budín z Krajského soudu v Ostravě, který má dohled nad postupem řešení úpadku této opravny letadel v Mošnově na starosti. Jednání u ostravského soudu, které proběhlo tento týden, opět nepřineslo žádné rozuzlení, věřitelé pouze schválili nový znalecký posudek, který oceňuje majetkovou podstatu firmy.

Podle posudku Equity Solutions Appraisals je hodnota majetkové podstaty firmy JAT 186 458 000 korun. Za nízkou tuto částku považují Vítkovice a Česká spořitelna (ČS). Přehlasovali je ostatní věřitelé v čele se státní Českou exportní bankou (ČEB), která má za dlužníkem největší pohledávku zhruba 820 milionů korun. Podle soudce Budína se musí věřitelé nakonec stejně nějak dohodnout, jeho úkolem je pouze sledovat, zda postupují v souladu se zákonem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Jsem jen rozhodčím v hokejovém zápase, kde se každá strana pro sebe snaží získat maximum. Mým úkolem je dohlédnout, aby všechny strany hrály podle pravidel," použil soudce Budín pro srovnání sportovní terminologii. Kvůli zcela evidentním rozporům v zájmech jednotlivých věřitelů vyčlenil v dubnu ČEB ze skupiny nezajištěných věřitelů do samostatné skupiny. V této chvíli jsou podle něj naplněny téměř všechny zákonné podmínky pro schválení reorganizačního plánu zadlužené firmy, který počítá se vstupem investora Berinda Holdings Limited (Berinda), soud musí posoudit už jen jedinou - zda dlužník neměl při svém jednání nepoctivý záměr, kterým by poškodil věřitele. To by mělo být předmětem dalšího jednání, které chce soudce Budín svolat do několika týdnů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se