Čína plánuje investovat do nových infrastrukturních projektů v Brazílii. Dohodu, po které by Čína poslala do Brazílie 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun), by v příštím týdnu podle serveru BBC měly podepsat banky obou zemí. A to za přítomnosti čínského premiéra Li Kche-čchianga, který v tu dobu bude na návštěvě Latinské Ameriky.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Finanční prostředky mají sloužit mimo jiné k vybudování železničního spojení z atlantského pobřeží Brazílie na tichomořské pobřeží Peru. Mohlo by to snížit náklady na vývoz do Číny. Peníze se ale použijí také na investici do automobilové výroby, energií nebo přístavů.

Vládní zdroje agentury Reuters tento týden uvedly, že přední brazilský peněžní ústav Caixa Econômica Federal a Čínská průmyslová a obchodní banka (ICBC) vytvoří fond na investice do brazilské infrastruktury s kapitálem 50 miliard dolarů. Fond prý budou kompletně financovat Číňané.

Podle BBC fond zafinancuje i joint venture na produkci oceli. Brazílie momentálně do Číny vyváží železnou rudu.

Brazilská ekonomika patřila v minulosti k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa. V posledních pěti letech ale její růst ochabuje. Čínský premiér v příštím týdnu navštíví i další země Latinské Ameriky, jako Peru nebo Chile.

Čínský prezident Si Ťin-pching letos v lednu slíbil, že Čína v oblasti investuje v příštích deseti letech 250 miliard dolarů. Podle Reuters jde o součást úsilí Pekingu posílit svůj vliv v regionu, kde dlouhodobě dominují Spojené státy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru