Řecké banky se budou v příštích 12 až 18 měsících dál potýkat s finančními problémy, což by si mohlo vynutit zmrazení vkladů a zavedení opatření k omezení pohybu kapitálu. Ve středu to uvedla ratingová agentura Moody's Investors Service.
Odliv vkladů z řeckých bank od loňského prosince přesáhl 30 miliard eur (více než 820 miliard korun), uvedla agentura Reuters. Banky navíc ztratily přístup na mezibankovní trh, a staly se tak závislé na financování ze strany tamní centrální banky.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Ten tlak během příštích 12 až 18 měsíců pravděpodobně nepoleví. Je zde vysoká pravděpodobnost, že budou zavedena opatření k omezení pohybu kapitálu a zmrazení vkladů," uvedla agentura Moody's.
Důvěru řeckých vkladatelů a zahraničních finančních institucí v řecký bankovní sektor podle ratingové agentury podkopává nejistota kolem záchranného programu pro Řecko. Atény se stále nedokázaly dohodnout s mezinárodními věřiteli na reformách, které jsou podmínkou pro uvolnění zbývajících peněz z programu. Silně zadlužené Řecko přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení platební neschopnosti.
Moody's předpokládá, že podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu půjček v portfoliích řeckých bank do konce roku stoupne až na zhruba 40 procent ze současných 34,2 procenta. "Odráží to slabé ekonomické podmínky a rozmáhající se nesplácení půjček v naději na zisk z navrhovaných vládních opatření na podporu dlužníků," uvedla agentura.
Řecko během jednání s mezinárodními věřiteli navrhlo zavést daň z některých bankovních transakcí. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsala agentura Reuters. Opatření by mohlo zvýšit příjmy do státní kasy a pomoci Aténám splnit fiskální cíle. Žádné rozhodnutí ale prý zatím nepadlo.
"Návrh se určitě netýká všech bankovních transakcí," uvedl podle Reuters nejmenovaný vládní činitel. Další zdroj obeznámený s průběhem jednání uvedl, že diskuse je stále na "přípravné úrovni".
Řecký konzervativní deník Kathimerini napsal, že Atény přišly a návrhem uvalit daň z bankovních transakcí ve výši 0,1 až 0,2 procenta. Cílem prý je získat jejím prostřednictvím až 600 milionů eur ročně.
Řecko a jeho mezinárodní věřitelé, tedy Evropská unie a Mezinárodní měnový fond, už čtyři měsíce jednají o podmínkách pro uvolnění zbývajících peněz ze staršího záchranného programu pro Řecko. Jednání váznou kvůli neshodám v otázce důchodové a pracovní reformy i kvůli otázkám ohledně fiskálních cílů.
Parlamentní mluvčí krajně levicové vládní strany Syriza ve středu uvedl, že Řecko bez dosažení dohody s mezinárodními věřiteli nedokáže uhradit splátku půjčky od MMF, která připadá na 5. června.
Moody's předpokládá, že hrubý domácí produkt Řecka letos vykáže růst jen o půl procenta. Řecká vláda počítá s mírným zrychlením růstu z loňských 0,8 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist