Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Dojde k jednání Odborové organizace posádek letadel (OOPL) o návrhu kolektivní smlouvy, který předložilo vedení ČSA.

Praha. Začíná mezinárodní konference PIAF 2015 zaměřená na marketing a komunikaci.

Ostrava. Proběhne valná hromada společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava.

Brusel. Bude zveřejněn vývoj kolem vyjednávání o řeckém dluhu.

Dublin. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zveřejní hospodářské výsledky za loňský fiskální rok.

Atény. Řecký sázkový monopol OPAP, ve kterém má nepřímý podíl česká investiční skupina KKCG, zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Washington. Zpráva o dubnovém prodeji nových domů v USA

Akcie O2 ovládly pražskou burzu

O2 - Ilustrační foto.V pondělí se na pražské burze zobchodovaly rekordní objemy akcií O2. Zvýšená obchodní aktivita souvisí s vyřazením titulu z prestižního indexu MSCI, díky čemuž musí akcie prodat řada institucionálních investorů. Akcie největšího českého operátora ze skupiny PPF si tak včera dokonce ukrojily dvě třetiny peněz, které na začátku týdne protekly burzou. Cena jedné akcie se ale po dřívějším propadu ustálila na 175 korunách.

Obchodování souvisí také s plánovaným dělením, které proběhne v pondělí 1. června. V ten den se z firmy oficiálně odštěpí infrastrukturní část do nové firmy Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin). V ten den také každý majitel akcie O2 dostane zároveň i akcii Cetinu. Ty se ale nebudou na pražské burze obchodovat. Kvůli této operaci bude také obchodování s O2 na burze ve čtvrtek a v pátek zastaveno.

MMF odmítá rozpočtové plány Řecka

Podle hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu (MMF) Oliviera Blancharda jsou rozpočtové návrhy, které mezinárodním věřitelům předkládá řecká vláda, nedostatečné, protože v tomto roce nezajišťují dosažení rozpočtového přebytku. Sám ale uznal, že cíl dosáhnout letos přebytku je již nerealistický.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Přehodnocení vyhlídek na přebytky povede k tomu, že Řecko bude potřebovat od věřitelů další finanční pomoc. To ale může fungovat jen v případě, že Řecko předloží solidní program, řekl Blanchard. Podle něj musí země představit důvěryhodná opatření, která povedou k přebytkům rozpočtu. Ekonom naznačil, že například důchodový systém je stále příliš štědrý a že Řecko stále zaměstnává příliš mnoho státních zaměstnanců.

Charter se chystá převzít Time Warner Cable za 55 miliard dolarů

Podle agentury Reuters je druhá největší americká kabelová společnost Charter Communications blízko dohody o převzetí trojky trhu, firmy Time Warner Cable (TWC). Za převzetí je podle zdrojů agentury ochotná zaplatit 55 miliard dolarů (téměř 1,4 bilionu korun). Zpráva přichází jen měsíc poté, co své plány převzít TWC opustil největší americký provozovatel kabelové televize Comcast, který chtěl za firmu zaplatit 45 miliard dolarů.

Součástí transakce má být rovněž fúze společnosti Charter s menším operátorem Bright House Networks. Šestého největšího kabelového operátora v USA má Charter získat za více než deset miliard dolarů. Sloučením s firmami by Charter stále zůstal dvojkou trhu s 23 miliony zákazníků. První Comcast má klientů 27 milionů.

V JAR zaniklo 35 tisíc pracovních míst v těžařském sektoru

Důl Petr BezručV těžařském sektoru Jihoafrické republiky za poslední dva roky zaniklo více než 35 tisíc pracovních míst. To znamená, že o místo přišel každý čtrnáctý zaměstnanec. Těžaři v JAR v posledních letech bojují s nepokoji zaměstnanců, rostoucími náklady a nízkými cenami komodit. Těžařský sektor je přitom v zemi největším soukromým zaměstnavatelem.

Většina pracovních míst zanikla mezi lety 2012 až 2014 v dolech na zlato a platinu. Ve zlatých dolech se počet pracovních míst snížil o 16 procent a v dolech na platinu asi o pět procent. Sedm procent míst zaniklo také v dolech na železnou rudu.

Brusel si objednal prověrku českých IT projektů

Na české úřady míří další vlna auditů. Evropská komise si vyžádala prověrku toho, jak se v minulém dotačním období v letech 2007 až 2014 dělaly počítačové tendry. Mezi zkoumanými projekty jsou například Czech Point, elektronická sbírka zákonů nebo systém datových schránek.

Celkem auditoři do konce letošního roku proklepnou 16 počítačových zakázek, které se platily z bruselských peněz. Prověrky už začaly, v prvním sledu zamířili kontroloři na ministerstvo vnitra. Řada ze zkoumaných tendrů sahá do dob, kdy byl ministrem vnitra Ivan Langer.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru