Rusko se rozhodlo povolit šesti íránským podnikům dovoz potravinářských produktů na ruský trh. Informovala o tom agentura RIA s odvoláním na ruskou veterinární a fytosanitární službu Rosselchoznadzor.

Úřad podle agentury plánuje povolit dovoz čtyřem íránským producentům mléčných výrobků a dvěma producentům kuřecího masa. Firmy však budou moci zahájit dodávky až po poskytnutí záruk ohledně bezpečnosti potravin.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Moskva loni v srpnu zakázala dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a z několika dalších západních zemí. Reagovala tak na západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Embargo přispělo k růstu cen potravin v Rusku, které tlačí vzhůru rovněž výrazné oslabení ruského rublu.

Rosselchoznadzor před týdnem uvedl, že Rusko by z embarga mohlo vyjmout zhruba dvě desítky firem v Maďarsku, Řecku a na Kypru. Tyto země se sice podílejí na sankcích vůči Rusku, snaží se však udržet dobré ekonomické a politické vztahy s Moskvou a vyhýbají se kritice ruské anexe ukrajinského Krymu a podpory rebelů na východě Ukrajiny.

Podle Rosselchoznadzoru před zavedením embarga vyváželo do Ruska potraviny zhruba 6000 evropských firem, které nyní nahrazují nejen dodavatelé z Latinské Ameriky, Afriky a Asie, ale také z evropských zemí stojících mimo EU, jako je například Srbsko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist