Francie chce zakázat supermarketům vyhazovat neprodané potraviny. Ve čtvrtek francouzští poslanci schválili zákon, který má tomuto plýtvání zabránit.

Neprodané jídlo již nebudou obchody moci ničit nebo vozit na skládky, ale budou ho muset dát dobročinným organizacím nebo zemědělcům jako krmivo pro zvířata.

"Je skandální vidět, jak se do popelnic u supermarketů společně se stále poživatelným jídlem lije bělidlo," cituje deník The Independent socialistického politika Guillauma Garota, který je autorem zákona. Legislativa zakazující likvidaci neprodaných potravin je součástí širších snah francouzské vlády omezit v následujících deseti letech plýtvání potravinami, vysvětluje deník. Francie je známá tím, že společně s Německem vystupuje nejhlasitěji proti plýtvání potravinami.

Zákon je jedna z částí většího balíku legislativy, který se týká energetiky a životního prostředí. Aby definitivně prošel, musí ho francouzští poslanci odsouhlasit jako celek, upozorňuje server Business Insider. Jakmile poslanci balík zákonů schválí, bude ho ještě schvalovat francouzský senát.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se