Lidé, kteří pevně věřili akciovému titulu AAA Auto, přestáli všechny jeho propady, nabídky na odkup a stažení z burzy, nakonec vydělali. V rámci zákonného odkupu dostanou menšinoví akcionáři společnosti za jednu akcii 3,398 eura, tedy asi 93,1 koruny.

Když přitom společnost AAA odcházela v roce 2013 z burzy, nabízela akcionářům v rámci odkupu za jednu akcii pouhých 23 korun. Tedy o 32 korun méně, než byla upisovací cena při vstupu na burzu.

O současné odkupní ceně rozhodl nizozemský soud s tím, že minoritní akcionáři musí do konce příštího týdne své akcie převést na většinového vlastníka Davena International, který ve skupině ovládá přes 97 procent.

Za Davenou stojí investiční fond Abris se sídlem v Polsku. Ten loni za 95 procent akcií AAA zaplatil zakladateli Anthonymu Dennymu přes šest miliard korun. Z toho vychází i stanovená cena nynějšího zákonného odkupu. Akcionáři mají možnost převést své akcie dobrovolně prostřednictvím své banky, makléře nebo finančního zprostředkovatele do 5. června. Po tomto datu budou jejich akcie převedeny automaticky.

Burzovní příběh společnosti AAA Auto začal v roce 2007, kdy Denny nabídl přes 28 procent svého podílu na burzách v Česku a Maďarsku. Při úpisu se akcie prodávaly za 55 korun, jejich další vývoj byl ale pro všechny akcionáře zklamáním. Cena akcií v podstatě nepřetržitě padala, nejníže byla v březnu 2009, kdy se jedna akcie prodávala za pět korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V létě 2013 byly nakonec akcie z obou burz staženy. V Praze skončily na 24 korunách. S akciemi se nicméně dál obchodovalo v RM systému. Jejich cena začala loni v únoru strmě stoupat, v úterý se obchodovala jedna akcie za 84 korun.

V současné době nabízí AAA Auto v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku ve 36 pobočkách více než 12 tisíc ojetých aut. V poslední době skupina otevřela pobočky v polském Piasecznu a v Trnavě na Slovensku. Během roku chce zvýšit počet autobazarů na 40.

V roce 2014 skupina AAA v regionu střední Evropy zvýšila prodej o 12 procent na 64 tisíc vozidel. V tomto roce skupina očekává překonání hranice 70 tisíc prodaných aut. Tento záměr podpoří i dalším rozšiřováním kapacity svých existujících poboček, díky němuž společnost zvýší svou nabídku vozů jen v České republice o 1100 aut.