Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opatření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na kongresu Horeka 112 to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zároveň ale upozornil, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, tak je naopak perspektivně prostor pro snižování daní.
"Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování. Pokud se to vše (pozn. opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude než navyšovat daně," uvedl ministr.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Babiš v souvislosti s evidencí tržeb zopakoval, že pokud projekt projde úspěšně legislativním procesem, bude spuštěn později než od ledna 2016. "Nebude to dříve než 15. února," uvedl ministr.
Vláda by návrh EET měla projednat 3. června, přičemž ve čtvrtek by návrh měla projednat Legislativní rada vlády.
Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová zopakovala, že od počátku se bude zavedení elektronické evidence tržeb týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu. O dalším rozšíření systému na další segmenty trhu rozhodne podle Hornochové vláda.
Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty (DPH). Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska, které by měl 16. června představit na konferenci v Praze chorvatský ministr financí Boris Lalovac.
"Když podnikatel nebude k systému evidence připojen k datu účinnosti zákona, bude zákon porušovat," upozornila Hornochová. Finanční správa přitom bude mít podle ní k dispozici různé sankce. Ty budou od prostého napomenutí ze strany úřadů přes udělení pokuty na místě nebo pokuty ve správním řízení do výše 500 tisíc korun až po možnost dočasného uzavření provozovny nebo přerušení činnosti.
Evidence by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí finanční správa. Podle již dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun. "V evidenci tržeb je perspektivně 30 miliard korun," uvedl Babiš.
Vláda se předlohou ještě nezabývala. Nicméně vládní strany se na počátku května výrazně přiblížily k definitivní dohodě o evidenci tržeb. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu.
KDU-ČSL chce ale znát přesné dopady normy. Ministr Babiš již tehdy uvedl, že by systém měl začít fungovat spíše v únoru než v lednu příštího roku. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Sobotky podpoří. "Bude to velké politikum, a to i v rámci koalice," uvedl Babiš.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Návrh rovněž snižuje sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevu pět tisíc korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. Norma nezavádí povinnost zákazníka převzít účtenku a zřizuje účtenkovou loterii. "Do budoucna se nebráním i debatě o snížení DPH u restaurací na 10 procent," uvedl Babiš.
S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například opoziční TOP 09 a ODS nebo Strana soukromníků ČR. Ta dokonce chystá proti zavedení elektronické evidence tržeb protestní akce. Babiš odmítá argumenty opozice, že projektem se bez jakéhokoliv přínosu zkomplikuje podnikání nebo zvýší administrativní zátěž.
Podle účetní specialistky společnosti Sečteno Jolany Pražákové stoupnou náklady na zavedení EET drobným podnikatelům a živnostníkům o dvacet až třicet tisíc korun ročně. "Dopad to bude mít především na menší a malé živnostníky a společnosti ve smyslu nákladů na pořízení patřičných pokladen a tiskáren pro tisk pokladních dokladů a kvalitní internet," uvedla.
Babiš ale již dříve řekl, že podnikatelé si budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout, celý balíček bude stát 100 až 300 korun za měsíc. S elektronickou pokladnou, která čte čárový kód a stojí zhruba 7000 korun, půjde o 500 korun měsíčně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist