Zástupci osmi velkých obchodních řetězců v Česku vyzvali dopisem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k jednání o smysluplnosti zákona o významné tržní síle. Podle obchodníků norma může ohrozit jejich podnikání v Česku, zdražit potraviny a narušit tržní prostředí. Z jednostranné regulace prý navíc budou těžit výlučně dodavatelé. 

"Schválením návrhu novely mohou být ohroženy investice vynakládané do nejrůznějších odvětví v ČR a reálná je i hrozba zvýšení nezaměstnanosti," uvádí se v dopise.

Novelu měla ve středu na programu sněmovna, jednání o ní ale přerušila. Vrátit se k ní bude moci nejdřív na červnové schůzi.

Společnosti Ahold, Billa, Makro Cash & Carry, Penny Market, Lidl, Tesco, Kaufland a Hruška v prohlášení uvedly, že mají vážné obavy, že novela může negativně ohrozit jejich podnikání v České republice.

"Samotný zákon považujeme za nekoncepční a z těchto důvodů navrhujeme jeho zrušení bez náhrady. Dovolujeme si vyzvat politickou reprezentaci ke konstruktivnímu dialogu ohledně témat, na jejichž základech je zákon a připravovaná novela postavena," uvedla prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Sněmovna schvalování novely o tržní síle minulý týden opětovně odložila.

Antimonopolní úřad tvrzení obchodníků minulý týden odmítl. Podle něj nebude mít novela negativní dopad na ceny ani české dodavatele. Novela prý reaguje zejména na to, že obchodní řetězce nacházejí stále nové formy chování vůči dodavatelům, které nelze nazvat jako férové.

Podle potravinářů je také navržená úprava v kontextu právní úpravy ve většině evropských zemí. Vzorem pro novelu byla právní úprava ve Francii. "Zákon o významné tržní síle platí od 1. února 2010 a nezdá se, že by za pětiletou dobu jeho platnosti došlo ke zvýšení cen či ke zhroucení maloobchodu," uvedla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Pokud podle ní řetězce sníží své vysoké obchodní přirážky, mohou potraviny zlevnit.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Novela má podle vlády pomoci lépe ochránit dodavatele před praktikami obchodních řetězců. Návrh mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití. Zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má za zneužití tržní síly hrozit postih.

Řetězcům nyní hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. Za pět let účinnosti zákona o významné tržní síle byly pokutovány dva řetězce, Globus a Kaufland.