Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Proběhne celorepublikový 27. sněm Hospodářské komory. Zúčastní se například prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, místopředsedové vlády Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek nebo ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Praha. Český statistický úřad vydá zprávu o příjmech, životní úrovni a materiálních podmínkách českých domácností se zaměřením na rodiny s dětmi.

Česká republika. Piloti Českých aerolinií se připojí ke stávkové pohotovosti letušek a stevardů.

Plzeň. Plzeňský dopravní podnik oficiálně zahájí dvouletý testovací provoz prvních dvou autobusů na bateriový pohon.

Brusel. Výbor pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu (EP) hlasuje o doporučení Evropské komisi pro obchodní jednání s USA (TTIP).

Brusel. Proběhne jednání ministrů zemí EU odpovědných za problematiku hospodářské soutěže. Na programu je strategie EU pro jednotný digitální trh, tzv. cestovní balíček či otázky posilování ochrany spotřebitelů a bezpečnosti výrobků.

Drážďany. Proběhne setkání ministrů financí zemí G7.

Atény. Řecká centrální banka má zveřejnit údaje o dubnovém vývoji vkladů v řeckých bankách. Podle některých informací se odliv vkladů v dubnu a květnu výrazně zrychlil.


Babiš: Pokud se nepodaří prosadit evidenci tržeb a další opatření, zvýšíme daně

Andrej Babiš řekl, že pokud se nepodaří prosadit evidenci tržeb, zvýší daně - ilustrační foto.Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opatření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na kongresu Horeka 112 to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zároveň ale upozornil, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, tak je naopak perspektivně prostor pro snižování daní.

"Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování. Pokud se to vše (pozn. opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude než navyšovat daně," uvedl ministr.

Čtvrtletní zisk amerických bank stoupl na 40 miliard dolarů. Počet bankrotů klesl

Americké banky v letošním prvním čtvrtletí zvýšily souhrnný zisk meziročně o sedm procent na 39,8 miliardy dolarů (zhruba bilion korun). Uvedla to ve středu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Počet bank, které se potýkají s problémy, se přitom proti předchozím třem měsícům snížil o 38 na 253. To je šestileté minimum.

 

 

Meziroční nárůst zisku podle FDIC zaznamenaly téměř dvě třetiny ze sledovaných 6419 bankovních společností. Podíl bank, kterým se nepodařilo vykázat zisk, činil pouze 5,6 procenta. Dostal se tak na nejnižší úroveň za téměř deset let.

Ministerstvo dopravy chce stihnout vypsat tendr na výběr mýta v červenci

Současný provozovatel mýtného systému Kapsch podpoří připravovaný mýtný tendr (ilustrační foto).Ministerstvo dopravy chce vypsat výběrové řízení na nového provozovatele mýtného systému ještě letos v létě, ideálně souběžně s červencovým termínem. V tomto měsíci má základní parametry soutěže představit také vládě, řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Úřad potřebuje mít nového dodavatele vybraného do konce příštího roku, kdy končí smlouva se stávajícím poskytovatelem, společností Kapsch.

Posunutí termínu na letošní léto z původně avizovaného začátku příštího roku souvisí se snahou ministerstva vybrat nového provozovatele v jednacím řízení, které bývá časově náročnější. Výhodou je podle ministra to, že úřad během řízení se zájemci průběžně diskutuje, což by mělo vyloučit rizika následného napadání soutěže u antimonopolního úřadu. Zároveň připustil, že časový harmonogram je napjatý, dá se ale stihnout.

Česká republika dohání Japonsko. Ve světovém žebříčku konkurenceschopnosti je na 29. místě

Hospodářské podmínky v České republice, které umožňují ekonomice konkurovat jiným zemím, se zlepšily. Vyplývá to z mezinárodního hodnocení konkurenceschopnosti, které každoročně sestavuje prestižní škola managementu IMD ve švýcarském Lausanne.

 

 

Česká republika v tomto žebříčku letos zlepšila svoji pozici o 4 příčky a umístila se na 29. místě z 61 hodnocených zemí. Nejblíže Česku se umístila Litva, na 28. místě. Japonsko, které kleslo o 6 stupňů, je na 27. místě a Thajsko je na 30. místě.

Nejdražší značkou světa je Apple. Google spadl na druhé místo, ukázal žebříček BrandZ Top 100

Apple se po roce vrátil do čela nejdražších značek světa. Brand z kalifornského Cupertina, reprezentovaný nakousnutým jablkem, za poslední rok vzrostl o dvě třetiny na 247 miliard dolarů. To je přibližně třetina hodnoty celé společnosti Apple. Technologická značka s velkým náskokem porazila Google, který s hodnotou 174 miliard dolarů spadl na druhé místo.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Žebříček stovky nejhodnotnějších značek světa BrandZ Top 100 sestavila výzkumná agentura Millward Brown. Hospodářské noviny jej mají spolu s Financial Times exkluzivně k dispozici. Žebříček letos vychází již podesáté – při jeho premiéře Apple ještě ani nefiguroval v první desítce.

"Další skok Applu je překvapivý. I to, jak se mu posledními kroky podařilo růst," říká Petra Průšová, regionální ředitelka Millward Brown pro Česko.