Prezident Miloš Zeman na čtvrtečním sněmu Hospodářské komory zkritizoval státní exportní pojišťovnu EGAP. Nelíbí se mu, že podnik zneužívají exportéři, kteří se prý nebojí uzavírat smlouvy i u velmi rizikových obchodů. "Českým investorům je to úplně jedno, když se jim některé pohledávky nepodaří vymoct zpět. EGAP jim to totiž stejně proplatí," řekl na sněmu Zeman.

Kritikou nešetřil ani prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se do vlády obul kvůli jejímu přístupu k podnikatelskému prostředí. Zmínil především deset bodů, jež komora považuje za stěžejní pro zlepšení podmínek pro podnikání v Česku.

Dlouhý zmínil například nutnost zlepšení technického vzdělávání, přílišnou byrokracii, nedostatečné investice do infrastruktury nebo špatnou komunikaci úřadů s podnikateli.

Na čtvrtečním sněmu vystoupily i vládní špičky včetně premiéra Bohuslava Sobotky, ministra průmyslu Jana Mládka (oba ČSSD) a místopředsedů vlády Andreje Babiše (ANO) a Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). Ve svých projevech se většinou pochválili za nynější ekonomický růst České republiky i lepší konkurenceschopnost.

Třeba ministr financí Babiš se před byznysmeny nechal slyšet, že díky vládním investicím v Česku probíhá nový stavební boom. "Myslím si, že teď investujeme masivněji než soukromý sektor. Dáváme peníze do dopravy, do nových škol a školek nebo na vědu a výzkum," uvedl předseda ANO.

Sněm se uskutečnil krátce před schůzkou vrcholných vládních politiků a zástupců ČNB, kterou na neděli svolal do Lán prezident Miloš Zeman kvůli diskusi o přijetí eura. Ten na čtvrtečním setkání rovněž zopakoval, že nesouhlasí s devalvací české koruny.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na sněmu, který se konal v pražském Top Hotelu, vystoupili dále předseda ODS Petr Fiala, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, prezident Agrární komory Miroslav Toman, prezident Slovenské obchodní komory Peter Mihók a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Na odpoledne je plánováno pracovní jednání sněmu.

Hospodářská komora zastupuje podnikatelskou veřejnost, jejím posláním je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která k rozvoji podnikání přispívají. Sdružuje téměř 14 tisíc členů, právnických i fyzických osob, organizovaných v 60 regionálních a 81 oborových asociacích. Loni v květnu si komora do svého čela zvolila Dlouhého.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:07
On-line přenos začíná

Dobrý den, vítáme vás u on-line přenosu z dnešního sněmu Hospodářské komory, na kterém se sejdou prezident, premiér, ministr financí i lídři parlamentní opozice.

10:13
Sobotka: Zlepšili jsme českou konkurenceschopnost

Jako první na sněmu vystupuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Stanovili jsme si, abychom posunuli Českou republiku v žebříčku konkurenceschopnosti. To se nám povedlo," odkázal premiér na středeční zprávu švýcarské školy managementu IMD, podle které se Česká republika posunula v žebříčku konkurenceschopnosti na 29. místo.

10:22
Růst, noví inverstoři a evropské fondy

Český premiér v projevu pochválil svou vládu za nynější ekonomický růst, za přitáhnutí nových investorů v čele s jihokorejským výrobce pneumatik Nexen, i za čerpání evropských fondů. Nyní přijde na řadu se svým příspěvkem ministr zahraničí Andrej Babiš.

Bohuslav Sobotka na sněmu Hospodářské komory

Foto: ČTK

10:32
Babiš: Podpořili jsme stavební boom

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš začal tak, jak skončil premiér, když pochválil vládu za snižování státního dluhu. "Loni jsme snížili absolutní dluh České republiky o 20 miliard," řekl vícepremiér.

Babišovi se líbí i nynější snaha státu investovat: "Myslím si, že teď investujeme masivněji, než soukromý sektor. Dáváme peníze do dopravy, do nových škol a školek...myslím si, že tady díky naší politice začíná nový stavební boom".

Podle ministra financí je naopak největší problém České republiky nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. "Roste nám ekonomika, máme 4. nejnižší nezaměstnanost, ale nemáme lidi. To je náš velký problém. Musíme do vzdělávání zapojit samotné firmy," dodal.

10:50
"Vstup do eurozóny není téma"

"Určitě chceme vnímat to, aby stát nebyl pro podnikatelskou sféru zátěží a abychom naslouchali tomu, co máme měnit," pokračuje ve svém projevu ministr financí.

Babiš také řekl, že náklady na zavedení eura by v současnosti byly příliš vysoké a tak vstup Česka do eurozóny, také ve světle problému s Řeckem, "v teto fázi není téma".

10:51
Na sněmu Hospodářské komory vystoupil i Pavel Bělobrádek
10:52
Bělobrádkovi se nelíbí zneužívání dotací na inovace

V dalším panelu mluvil k podnikatelům vícepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). "Jsem rád, že se navyšuje rozpočet na vědu a výzkum. Máme ale pořád co dohánět, aby šly peníze tam, kam je to skutečně potřeba," řekl na začátku svého projevu.

Jako jeden z výrazných problémů naopak vnímá to, že někteří podnikatelé zneužívají státní dotace na inovace.  "Znevýhodňují tím ty, kteří peníze od státu využívají tak, jak mají."

Podle Bělobrádka je důležitým úkolem vybírat lépe daně. "Než vůbec začneme uvažovat o jejich navyšování, musíme nejdříve zvýšit efektivitu jejich výběru," řekl. Téma prý také je, jak s vybranými penězi efektivněji nakládat.

11:28
Ministr průmyslu Mládek: Budoucnost Česka je spojená s jádrem

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) mluvil před byznysmeny o hlavních úkolech svého resortu. Mezi ty prý patří především obnovit hospodárský růst, udržet pod kontrolou veřejné finance a inflaci nebo rozšířit počet poboček Czech Investu. Všechy záměry se podle Mládka daří uskutečňovat.

Zmínil také že se podařilo schválit energet koncepci státu, coz po sedmi letech práce konečně "modernizuje pohled na českou energetiku" Výsledkem je vize, že ČR svoji budoucí potřebu po elektřině bude pokrývat zhruba z poloviny pomocí jaderné energetiky. Vláda také pripravuje debatu nad dalšími strategickými dokumenty v oblasti energetiky.

11:30
Hospodářský růst využijte ke snižování deficitů, vyzval vládu Kalousek

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek na sněmu řekl, že bude s vládou spolupracovat ve fiskální oblasti, pakliže se zaváže k rychlejšímu snižování schodku veřejných rozpočtů. Navrhl aby vláda snižovala strukturální deficit rozpočtu alespoň o polovinu procentního bodu ročne, tedy asi dvacet miliard korun ročně.

11:37
Předseda ODS Fiala: Politika vlády je cesta zpátky k socialismu

"Státní kontrola se nejvíce dotýka živnostníků a malých a středních podniků," řekl ve svém projevu na sněmu předseda opoziční ODS Petr Fiala. Vláda by prý měla dělat víc pro "posílení svobodného podnikání v ČR a konkurenceschopnosti".

Podle Fialy jsou malé podniky a živnostníci pro vládní ČSSD "podezřelí" a pro ministra financí Babiše "příliš nezávislí", čímž prý se vláda vrací do dob komunistického režimu.

11:51
Dolejší: Babiš ze sněmu odešel před Zemanem
11:53
Nejhorší rozhodnutí jsou ta ideologická, říká šéf odborů Středula

Po Petru Fialovi vystoupil na sněmu předseda Českomoravských odborových svazů Josef Středula. Ten ve svém projevu vyzval politiky, aby uplatňovali "méně ideologie a vice práce". "Nejhorši rozhodnutí jsou ideologická. Ta jsou někdy tak prastěná že všem zustává rozum stát."

Za příliš pomalé pak označil růst českých mezd. "Máme 120 strategií, které ale nikdo je nečte, nejsou provázány se strategiemi těch, kteří rozhodují. Zaměstnanci, zaměstnavatelé pojďme společně dát politikům zprávu o tom, co chceme a co potřebujeme změnit," vyzval přítomné posluchače Středula.

12:14
Zeman: Úkolem Hradu je vést politiku "vymahače"

Na řadu se svým projevem přišel Miloš Zeman. Hned na začátku zopakoval, že nepatří k těm, kteří podporují oslabení české měny, protože deflace u nás je importována především dovozem nižších cen energií.

Prezident mluvil také o hlavních úkolech Hradu, které jsou podle něj: pomáhat českým exportérům, přitahovat zahraniční investice a vést politiku státu v oblasti vymáhání zahraničních pohledávek.

Zeman upozornil, že jednal na počátku května v Moskvě s prezidentem Vladimírem Putinem o zamrzlé pětimiliardové pohledávce z výstavby elektrárny na severu Ruska. "Doufám, že se to podařilo, ale nechci být předčasný optimista," uvedl Zeman. Dále prý poslal nedávno dopis do Vietnamu, kde informoval o pohledávkách českých podniků při investicích do cukrovaru, kaolínky a kamenolomu.

12:15
Prezident Zeman na sněmu HK
12:32
Zeman se obul do EGAPu. Prý by měl změnit pojišťovací strategii

V souvislosti s vymáháním pohledávek prezident Zeman ostře zkritizoval českou exportní pojišťovnu EGAP, ve které prý existuje systémová vada. "Zjistil jsem, že českým investorům je to úplně jedno, když se jim některé pohledávky nepodaří vymoct zpět, a víte proč? Protože jim to stejně zaplatí EGAP," řekl na sněmu HK Zeman.

Ten navíc odmítl Babišův návrh na spojení státní pojišťovny s Českou exportní bankou. "Dva filtry jsou lepší než jeden filtr. Problém ale je, že žádný z těchto filtrů nefunguje," dodal prezident.

EGAP by prý měl zásadně zmenit svoji pojištovací strategii. Prezident například navrhuje zavést jakýsi pojištovací limit. "Přispělo by to k větší opatrnosti EGAPu i českých investorů. Ti už by pak neuzavírali smlouvy s každým podvodníkem, na kterého narazí."

Prezident Miloš Zeman na sněmu Hospodářské komoryPrezident Miloš Zeman na sněmu Hospodářské komory.  Foto: ČTK

12:56
Dolejší: Zemanova typická zdvořilost
13:04
Předseda HK Dlouhý: Podnikání v Česku podkopává byrokratická džungle

Prezident HK Vladimír Dlouhy v závěrečném projevu zrekapituloval deset bodů, které komora považuje za důležité pro zlepšení podnikatelského prostředí v zemi. Zároveň apeloval na politickou reprezentaci, aby spolupracovala na jejich realizaci.

Mezi tyto body Dlouhý zařadil vzdělání, kde upozornil, že se zvětšuje propast mezi potřebami průmyslu a nabídkou vysokých škol. "Vyzýváme vládu, aby do konce roku předložila konkrétní plán kroků, kterými zajistí zvýšení státní podpory technického vzdělávání".

Dlouhý také upozornil na neefektivitu státu, která zhoršuje podmínky pro podnikání. Zmínil hlavně "nepřehlednou džungli neustále se měnících zákonů, nařízení a vylášek a k tomu byrokraci a nejednotný výklad platných norem."

13:11
Nesmíte snižovat význam živnostníků, vyzval vládu Dlouhý

Podle Dlouhého dopadá nepředvídatelnost podnikatelského prostředí nejvíce na malé a střední podnikání. "Proč stát buduje paralelení strukturu pro komunikaci s podnikateli přes CzechInves nebo Czech Trade a nevyužívá k tomu HK?"

V dalších bodech požadoval větší zapojení malých a středních podniků do programů výzkumu, vývoje a inovací, realizaci důchodové a zdravotnické reformy nebo zkritizoval špatnou komunikaci daňových úřadů s podnikateli.

Dlouhý se věnoval i problematice čerpání peněz z EU, potřebě investic do dopravní infrastruktury a otázce etiky podnikání. "Vláda nesmí snižovat význam podnikatelů a OSVČ," řekl na závěr.

13:43
On-line přenos končí

Dnešní sněm Hospodářské komory končí a s ním i náš on-line přenos. Děkujeme za pozornost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist