Výbor pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu ve čtvrtek podpořil doporučení, jak by podle europoslanců měla vypadat chystaná obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy. V návrzích se vyslovil mimo jiné pro reformu kontroverzního způsobu řešení sporů mezi investory a státy.

Právě otázka mechanismu investorských arbitráží, uváděná pod zkratkou ISDS, je jednou z nejvíce kritizovaných částí připravované smlouvy o volném obchodu mezi EU a USA, známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Členové vlivného výboru pro mezinárodní obchod se ve čtvrtek vyslovili pro reformu mechanismu ISDS. Ten je nyní obvyklou součástí mezinárodních smluv. Jeho kritici v řadě zemí EU se ale obávají, že umožní korporacím napadat státy kvůli jejich veřejné politice.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Výbor původně navrhoval, že mechanismus není v dohodě vzhledem k rozvinutým právním systémům EU a USA nutný. Kompromisní znění, které nakonec podpořil, ale přímo po jeho zákazu nevolá.

Dojednávaná dohoda s Američany, jejíž přesný text zatím není znám, by podle výboru měla obsahovat "stálé" řešení, jak urovnávat případné spory mezi investorskými firmami a vládami. Opírat by se prý mohlo o návrhy, se kterými nedávno přišla unijní komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Podle jejího záměru by dlouhodobým řešením sporů mezi investory a státy mohlo být zřízení speciálního mezinárodního soudu.

Dohodu s USA za členské státy EU vyjednává Evropská komise. Evropský parlament, který je jediným orgánem EU voleným přímo jejími občany, může vyjednávání sledovat. Naopak konečné znění dohody bude potřebovat jeho souhlas, aby TTIP mohlo vstoupit v platnost. Komise bude podle pozorovatelů tudíž potřebovat europarlament na své straně.

Opatření, o kterém ve čtvrtek výbor hlasoval, je souborem nezávazných doporučení komisi. EP jako celek by o balíku se zhruba 900 pozměňovacích návrhů měl hlasovat na plenárním zasedání v druhém červnovém týdnu.