Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za duben 2015.

Praha. Ministr průmyslu Jan Mládek se vyjádří k operačnímu programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014–2020 (OP PIK). 

DrážďanyKonference po jednání ministrů financí hospodářsky nejvýkonnějších zemí světa G7.

Vídeň. Otevírá se rakouské a švýcarské zastoupení agentury pro podporu cestovního ruchu CzechTourism za účasti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové a generální ředitelky CzechTourism Moniky Palatkové. Zastoupení bude působit na českém velvyslanectví. 

Brusel.  Jednání ministrů zemí EU odpovědných za problematiku hospodářské soutěže.

Atény. Konečná zpráva o vývoji HDP Řecka za první čtvrtletí. 

Lagardeová připustila, že by Řecko mohlo vystoupit z eurozóny

Mezinárodní měnový fond poměrně razantně snížil odhad světového růstu (na snímku ředitelka Christine Lagardeová)Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová ve čtvrtek připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny. A nemuselo by to znamenat konec měnové unie, uvedla.

Lagardeová to řekla na setkání nejvyšších finančních činitelů zemí G7 v Drážďanech, v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Deník zveřejní celý rozhovor v pátek.

Podle agentury Reuters, která dostala výtah z rozhovoru již ve čtvrtek, Lagardeová řekla, že "odchod Řecka je jednou z možností". Dodala, že to sice "nebude procházka parkem", "pravděpodobně" to ale nebude znamenat konec eura.

Řecká vláda prohlašuje, že do neděle hodlá dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc.

Ukrajina schválila zákon o pozastavení splátky zahraničních dluhů

Ukrajinský prezident Petro PorošenkoUkrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek podepsal zákon, který vládě umožňuje pozastavit splátky zahraničních dluhů. Zákon, jehož znění minulý týden schválil parlament, chce Kyjev využít k tlaku na soukromé zahraniční věřitele v rámci jednání o restrukturalizaci ukrajinského dluhu.

Úřad prezidenta sdělil, že zákon vstoupí v platnost, jakmile bude oficiálně zveřejněn. Jeho platnost je omezena 1. červencem příštího roku, uvedla agentura Reuters. Zákon okamžitě zkritizovalo Rusko.

Ukrajina, která zažívá ekonomickou a finanční krizi, se snaží s věřiteli dohodnout na podmínkách úlevy dluhové zátěže, rozhovory se ale tento měsíc zadrhly.

Kyjev chce restrukturalizovat zahraniční dluh v objemu asi 23 miliard dolarů (576 miliard korun) a chce tím ušetřit přes 15 miliard dolarů. V rámci restrukturalizace dluhu Ukrajina požaduje nejen prodloužení splatnosti dluhopisů, ale i redukci jejich nominální hodnoty a snížení úroků.

Držitelé ukrajinského dluhu ale počátkem minulého týdne návrh na snížení jistiny odmítli.

Podle Kyjeva nový zákon umožní potrestat "bezohledné" věřitele tím, že jim budou "v případě potřeby" pozastaveny splátky dluhu. 

Google představil lepší Android. Nabídne větší ochranu soukromí a Google Photos

Americká technologická společnost Google ve čtvrtek představila vylepšení, která bude obsahovat budoucí verze jejího operačního systému pro mobilní zařízení Android.

Nová verze bude uživatelům dostupná ke konci léta nebo počátkem podzimu, sdělili představitelé firmy na výroční vývojářské konferenci Googlu.

Firma také uvedla, že nabídne bezplatné ukládání a organizování neomezeného objemu fotografií a videí. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nová verze Androidu se údajně bude moci pochlubit novými možnostmi přístupu k informacím, placení v bezhotovostním styku a ochraně soukromí. Osobní asistent Google Now má mít rozšířené schopnosti intuitivní reakce, uvedla firma podle agentury AP.

Servis Google Photos, který bude k dispozici jako aplikace na přístrojích se systémy Android i iOS a na webové stránce firmy, bude poskytovat neomezené ukládání veškerých fotografií do rozlišení 16 megapixelů a videozáznamů do rozlišení 1080 p. Bude to variace na fotoslužbu, která je k dispozici na sociální síti Google Plus.

ČSÚ zpřesní údaje o růstu ekonomiky v prvním kvartále. Podle odhadu HDP vzrostl o 3,9 procenta

Vlajka ČR - Ilustrační foto.Český statistický úřad v pátek zveřejní zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Podle předběžného odhadu z poloviny května rostla česká ekonomika v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím rekordním tempem 2,8 procenta. Šlo navíc o jeden z největších růstů ze zemí EU.

V meziročním srovnání HDP vzrostl podle předběžných dat o 3,9 procenta, což byl nejrychlejší růst od poloviny roku 2008. 

Podle ČSÚ měl klíčový význam pro příznivý vývoj ekonomiky pokračující růst téměř všech odvětví zpracovatelského průmyslu, zejména výroby dopravních prostředků, strojů a zařízení. Překvapivé rekordní údaje podle analytiků ukazují, že by za celý rok mohla ekonomika vzrůst o více než tři procenta.

Dosud odhady ekonomů počítaly s růstem kolem 2,5 procenta. 

Šéf Fiatu Chrysler: Do tří let bude v automobilovém průmyslu obří fúze. Chce se spojit s GM

Generální ředitel nové skupiny FCA Sergio MarchionneDo tří let se ve světovém automobilovém průmyslu rozhodně uskuteční další velká fúze. Prohlásil to ve čtvrtek šéf italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Sergio Marchionne.

Podle mnohých zpráv tisku Marchionne požádal v březnu šéfku největšího amerického automobilového výrobce General Motors (GM) Mary Barraovou o schůzku na téma vzájemného spojení obou společností, Barraová ale Itala obratem odmítla. 

"Jsem si stoprocentně jistý, že do roku 2018 dojde k nějaké fúzi," řekl Marchionne v odpovědi na otázku během své návštěvy v továrně Fiatu v Melfi na jihu Itálie. Neupřesnil, zda takové spojení bude zahrnovat i jeho skupinu. 

Marchionne víkendovou zprávu listu The New York Times o jeho nabídce na spojení s GM bagatelizoval, ale nepopřel. Marchionne, který řídí sedmou největší automobilku světa, uvažuje o megafúzi s jinou velkou firmou, aby eliminoval slabiny svého podniku.

Fiat Chrysler je zatížen jedním z nejvyšších dluhů v automobilovém průmyslu a jeho evropská divize jen stěží dosahuje ziskovosti.