Banka, která neúčtuje úroky, neprovádí spekulativní obchody a s klienty se dělí nejen o ztráty, ale i zisky. Takovou finanční instituci zkoušel v Česku najít Muhamed Abbas. Ředitel tuzemské Muslimské unie a samozřejmě také praktikující muslim chtěl své peníze uložit v bance, která se řídí islámským právem šaría. "Žádnou banku, která by poskytovala služby běžné v islámském bankovnictví, jsem ale v Česku nenašel," řekl týdeníku Ekonom Abbas.

Proto se, stejně jako ostatní čeští muslimové, musel spokojit s jednou z "obyčejných" bank. Porušení své víry v tom však nevidí. Pokud totiž muslim nemá objektivně jinou možnost, islámu se tím prý neprotiví. "Korán zakazuje muslimům také například jíst vepřové maso. Pokud by ale neměli jinou možnost a hrozila jim smrt hlady, mohou tento zákaz porušit," přidává trochu nadsazené přirovnání Muhamed Abbas.

Jiným příkladem z minulosti byl podle něho případ několika španělských muslimů, kteří se duchovních ptali na možnost vzít si v bance klasickou hypotéku. Za bydlení totiž platili vysoké nájmy - splátky hypotéky by byly dokonce nižší. "Učenci jim hypotéky v takovém případě povolili," dodává Abbas. Hypotéka přitom za normálních okolností kvůli účtování úroků principům islámského bankovnictví odporuje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se