Prodej nových osobních aut v Česku od ledna do konce května stoupl o 21 procent na 91 946 vozů. Nejprodávanějším modelem je opět Škoda Octavia, která je každým devátým prodaným autem. Následují další modely Škody Fabie a Rapid. Oznámil to ve středu Svaz dovozců automobilů.

Škoda vede i pořadí značek s 29 770 prodanými vozy a podílem přes 32 procent. Druhý je Volkswagen s prodejem 10 731 aut a třetí je Hyundai se 7461 registracemi. Na dalších místech jsou Ford a Dacia.

Výrazně letos roste i počet dovezených ojetých osobních aut. Za pět měsíců se meziročně zvýšil o 23,5 procenta. Podíl vozidel starších než deset let tvoří 45,6 procenta.

Registrace lehkých užitkových automobilů vzrostly proti loňskému roku o 36 procent na 6690 aut. První je Fiat, následuje Peugeot, Volkswagen a Ford. Prodej nákladních aut se zvýšil o devět procent na 4125 vozidel a odbyt autobusů vzrostl o 14 procent na 459 vozů.

Kategorie motocyklů zaznamenala mírný nárůst o necelé jedno procento na 7273 prodaných strojů. Nejvíce prodala Honda, druhá skončila Yamaha a třetí Maxon. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru