Německý průmyslový konglomerát Siemens podepsal ve středu s Egyptem kontrakt na vybudování plynových a větrných elektráren v objemu zhruba 8 miliard eur (téměř 220 miliard korun).

Jde o největší jednotlivou objednávku v historii podniku, který působí rovněž v České republice.

Strany smlouvu podepsaly během oficiální návštěvy egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího v Německu.

Egypt prochází nejhorší energetickou krizí za několik desítek let, napsala agentura Reuters. Tamní infrastruktura je zastaralá a nedaří se jí uspokojivě zvládat rychle rostoucí poptávku po elektřině. Výpadky proudu jsou běžné i v metropoli Káhiře.

Kontrakt by měl zvýšit výrobu elektrické energie v Egyptě o 50 procent. Instalované zdroje elektřiny po dokončení zvýší kapacitu egyptské sítě o 16,4 gigawattů, uvedl Siemens.

Obchod by mohl poskytnout potřebnou podporu i plynárenské a elektrárenské divizi Siemens, která se potýká s problémy na německém trhu. Siemens v květnu uvedl, že kvůli pokračujícím problémům v energetických operacích, hlavně v divizi plynových turbín, a kvůli restrukturalizaci ztrátových podniků musí propouštět.

Firma se rozhodla zrušit 4500 pracovních míst, tedy zhruba procento pracovní síly. Další propouštění oznámila v únoru.

V Egyptě Siemens působí od roku 1859. Před středečním podpisem měl podle samotné firmy čtvrtinový podíl na egyptském trhu. Zaostával by tak za americkým konglomerátem General Electric (GE), který letos uvedl, že má na egyptském trhu podíl 30 procent. Německá společnost by tímto kontraktem mohla svého rivala předstihnout, uvedl Reuters.

Součástí obchodu je objednávka na 24 plynových turbín třídy H, kterých firma zatím prodala celkem 48. Pohánět mají tři nové plynové elektrárny, uvedla firma. Siemens by měl kromě toho Egyptu rovněž dodat až 12 větrných parků se zhruba 600 větrnými turbínami.

Nacházet se mají v oblasti Suezského zálivu a v oblasti západního Nilu.

Siemens působí i v České republice, kde patří mezi největší elektrotechnické firmy a kde má zhruba 9200 zaměstnanců. Dodává technologie, produkty a služby v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních technologií.

Středeční podpis kontraktu, který staví na předběžných smlouvách z letošního března, se v Berlíně uskutečnil v přítomnosti Sísího a německého vicekancléře Sigmara Gabriela.

Sísího první oficiální návštěvu v Německu provázejí kontroverze. Předseda německého parlamentu Norbert Lammert v květnu prohlásil, že se s bývalým armádním šéfem Sísím nesetká. Uvedl v této souvislosti "neuvěřitelné množství rozsudků smrti" vynesených v Egyptě.

Jistý protestující v závěru středeční společné tiskové konference německé kancléřky Angely Merkelové se Sísím zvolal, že "je vrah".

Nejvyšší trest vynesla egyptská justice v květnu nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. Soud v Káhiře den před Sísího setkáním s Merkelovou odložil rozhodnutí, zda trest smrti potvrdí, či zruší.

Merkelová na společné tiskové konferenci se Sísím prohlásila, že Berlín nesouhlasí s uplatňováním trestu smrti v Egyptě. Je ale připraven s Káhirou obchodovat.