Budapešť a Peking budou spolupracovat na projektu takzvané nové Hedvábné cesty, jehož cílem je podpora obchodu mezi Čínou a Evropou. Dohodu o spolupráci v sobotu v maďarském hlavním městě podepsali ministři zahraničí Péter Szijjártó a Wang I.

Propojení asijských a evropských trhů, které je smyslem čínského projektu, má zahrnovat zejména ambiciózní rozvoj infrastruktury včetně nových železničních koridorů. Szijjártó v sobotu v Budapešti novinářům řekl, že součástí těchto plánu je i projekt nové trati mezi Budapeští a Bělehradem, který má financovat Čína.

Hedvábná stezka má podle expertů snížit závislost Číny na trasách pro námořní nákladní dopravu, na kterých mají převahu evropští rejdaři, a ulehčit její situaci na námořních trasách, které hlídá americké námořnictvo. Mimo to by mohla sloužit k podpoře nových odbytišť pro čínský vývoz.

V polovině května přijel plán na propojení Evropy a Asie propagovat do Běloruska čínský prezident Si Ťin-pching. Oznámil tam, že čínské banky poskytnou Bělorusku půjčky v celkové hodnotě přes deset miliard dolarů (245 miliard korun). Peking považuje Bělorusko za vstupní bránu do Evropy, řekl v Minsku Si.