Polský železniční dopravce PKP Cargo chce expandovat dál do střední Evropy. Koupí podílu Zdeňka Bakaly v českém železničním dopravci AWT se chce přiblížit jaderským přístavům a trhům na Balkáně.

"Role AWT v této expanzi je důležitá kromě výhodné polohy a blízkosti Slezska především možností rozvoje terminálu Paskov, nacházejícího se 60 kilometrů od polské a 25 kilometrů od slovenské hranice," vysvětluje šéf PKP Carga Adam Purwin. PKP tak chce výrazně posílit hlavně v severojižní ose napříč Evropou.

Z paskovského terminálu se má stát mezinárodní uzel, kde se mají křižovat nákladní vlaky z celé Evropy.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

PKP Cargo je druhým největším nákladním železničním dopravcem v Evropě. Denně vypraví zhruba tisíc nákladních vlaků. Loni firma utržila 4,3 miliardy zlotých (asi 28 miliard korun) a vydělala 276 milionů (1,8 miliardy korun). Firma je obchodována na burze a třetinu akcií ovládají státní polské dráhy PKP.

Český dopravce AWT vznikl z dopravní divize Ostravsko-karvinských dolů OKD, Doprava. 80 procent akcií koupilo PKP Cargo loni za 103 milionů eur (více než 2,8 miliardy korun), na zbytek má předkupní právo. Polský dopravce získal transakcí 10procentní podíl na českém trhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru