Řecký nejvyšší správní soud prohlásil za protiústavní všechny škrty v důchodech bývalých zaměstnanců v soukromém sektoru a někdejších živnostníků, které vláda provedla v hluboce zadlužené zemi v roce 2012, a označil je za neplatné. Vláda tak má důchody opět zvýšit na původní úroveň, informovala ve středu řecká média. To by podle ekonomického serveru Macropolis představovalo zátěž pro státní pokladnu ve výši 1,2 miliardy až 1,5 miliardy eur (32,7 miliardy až 40,9 miliardy korun).
Podle serveru deníku Ta Nea tím justice odpálila "bombu" v době vyjednávání mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli o pokračování úvěrové pomoci zadlužené zemi. Věřitelé mimo jiné požadují ještě další snížení výdajů v beztak osekaném důchodovém systému.
Rozhodnutí se netýká důchodů bývalých státních zaměstnanců, kterých je ale oproti osobám dříve činným v soukromém sektoru jen menšina.
Podle serveru deníku Kathimerini soud při vědomí nedozírných dopadů tohoto rozhodnutí zároveň nenařizuje zpětné proplácení rozdílů za uplynulé období. Výjimku mají ti důchodci, kteří se proti snížení penzí odvolali k justici a kteří se tedy mají dočkat dorovnání i se zpětnou platností. Těch je ale v porovnání s celkovou populací seniorů jen minimum.
Snížení penzí v listopadu 2012 o pět až deset procent bylo jednou ze série podmínek pro spuštění druhého záchranného programu pro Řecko, na kterém se s Aténami domluvila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) a který zajistil zemi zvýhodněné úvěry v hodnotě desítek miliard eur.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Soud ve svém nálezu přijatém v úterý ale zároveň nezpochybňuje podobné zásahy provedené v období let 2010 a 2011, kdy Řecko přijímalo s mezinárodními věřiteli první záchranný program. Tehdejší škrty byly prý provedeny pod tlakem "výjimečných okolností" a na základě potřeby tehdejší vlády "okamžitě reagovat na krizi".
V pozdějším období ale stát podle soudu porušil ústavní právo penzistů na sociální zabezpečení. Skokově totiž snížil jejich životní úroveň kombinací prudkého snížení důchodů a zvýšení životních nákladů. Celkově se důchodcům od začátku krize snížily penze v průměru asi o třetinu.
Správní soud proti škrtům nezasáhl poprvé. Loni například zakázal snížení platů příslušníků bezpečnostních složek, tedy policie, armády, hasičských sborů a námořnictva. Předchozí vláda se tomu podřídila s několikaměsíčním zpožděním, aniž rozdíl úplně dorovnala právě s poukazem na finanční krizi.
S&P opět zhoršila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení úvěrových závazků Řecka po dvou měsících opět hlouběji do spekulativního pásma. Zdůvodnila to hrozícím bankrotem země v příštích 12 měsících kvůli nedostatečným vyhlídkám na dohodu mezi vládou a věřiteli.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Rating dlouhodobých závazků Řecka S&P zhoršila na stupeň CCC, což znamená značná rizika. Hodnocení krátkodobých úvěrů ponechala na úrovni C. Nové ratingy mají stále negativní výhled, což znamená, že v příštích měsících může být ještě hůř.
S&P dlouhodobě poukazuje na to, že bez hlubokých ekonomických reforem nebo dalších úlev se podle ní stanou řecký dluh a další finanční závazky země neudržitelnými.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist