Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 91,5 miliardy korun. Uvedla to Česká národní banka.

Platební bilance obvykle vykazuje v prvním čtvrtletí přebytek, loni byl ale o osm miliard korun nižší. Za celý loňský rok pak bilance skončila poprvé v historii země přebytkem, a to 26,1 miliardy korun.

"Čísla platební bilance jsou dalším dokladem současného poměrně zdravého vývoje české ekonomiky," uvedl hlavní ekonom Roklenu Lukáš Kovanda.

Kladný výsledek platební bilance představuje 0,8 procenta HDP. Přebytek obchodu se zbožím a službami činil ve čtvrtletí 96,7 miliardy korun. Meziroční pokles tohoto salda o 1,1 miliardy korun souvisel s růstem dovozu služeb a tím i poklesem přebytku bilance služeb o 2,6 miliardy korun.

Vzhledem k tomu, že česká ekonomika v prvním čtvrtletí rapidně rostla, vypovídá tato skutečnost podle Kovandy o tom, že současná expanze ekonomiky se zdaleka neopírá pouze o zahraniční obchod, ale je rozprostřena mezi více složek růstu. "Takový stav je příznivý, neboť je předpokladem poměrně vysoce udržitelného hospodářského růstu," dodal.

Finanční účet vykázal odliv 96,8 miliardy korun do zahraničí. V přímých zahraničních investicích představoval čistý příliv prostředků do Česka 15,2 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru