Čína přispěje Evropské unii miliardami eur do nového fondu infrastruktury. S nabídkou má přijít čínský premiér Li Kche-čchiang na summitu EU na konci června, napsala v neděli agentura Reuters, která měla k dispozici návrh komuniké z tohoto setkání.

Peking se svou "šekovou diplomacií" snaží podle agentury posílit svůj vliv v řadě oblastí světa na úkor Spojených států.

O přesné částce, kterou Li přislíbí, se zatím nerozhodlo, podle jednoho z evropských diplomatů půjde zřejmě o "miliardy".

Peking nicméně bude EU na oplátku žádat o investice do své iniciativy, inspirované někdejší "hedvábnou stezkou". Ta počítá s komunikačním a energetickým propojením mezi Čínou a většinou Asie s vyústěním až do Řecka.

Příspěvek Číny bude významným úspěchem šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který loni v prosinci předložil ambiciózní plán fondu pro investice do infrastruktury. Ten předpokládá investice v sumě 315 miliard eur, což by mělo podpořit ekonomiku EU bez zvýšení veřejného dluhu. Dosavadní přísliby počátečních vkladů od členských zemí jsou ovšem nedostatečné.

Čínská nabídka přichází poté, co se vlády velkých zemí EU rozhodly připojit se navzdory odporu USA k čínskému projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB).

Evropská komise dokonce zkoumá, zda by se členem AIIB mohla stát celá EU. Podle evropských diplomatů Číně při zakládání AIIB potichu radí Evropská investiční banka (EIB).