Saúdskoarabská akciová burza se poprvé otevřela přímým zahraničním investicím. Příliv peněz na saúdský akciový trh, který je na Blízkém východě zdaleka největší, by měl posílit ekonomiku země v době nízkých světových cen ropy.

Saúdskoarabská burza je jedním z posledních velkých světových trhů, který umožní přímé investice zahraničním investorům. Její zpřístupnění cizincům je jednou z nejočekávanějších ekonomických reforem v regionu v poslední době. Úhrnná hodnota akcií obchodovaných na burze v Rijádu se nyní pohybuje kolem 556 miliard dolarů (13,5 bilionu korun), jak vyplývá ze zprávy agentury Reuters.

Na pondělním obchodování se ale oficiální otevření burzy investorům ze zahraničí nijak neprojevilo a hlavní index burzy po počátečním mírném růstu klesl zpět. Slabé obchodování podle analytiků naznačuje, že žádný zvýšený příliv peněz z ciziny se zatím neodehrává.

Šéf burzy uvedl, že nyní se zpracovává prvních šest žádostí o povolení obchodovat v Rijádu s akciemi od velkých zahraničních finančních institucí a vlna dalších žádostí se čeká během příštích týdnů. Úřady zatím neoznámily, že by někomu z ciziny vydaly povolení k investicím.

Na saúdskoarabské burze nyní dominují akcie místních gigantů, jako jsou největší světová chemička Saudi Basic Industries či největší telekomunikační skupina v Perském zálivu Saudi Telecom. Na obchodování se z 90 procent podílejí saúdskoarabští jednotlivci, což vede k nízkým objemům obchodů a vysokému kolísání cen.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Otevření burzy umožní místním firmám získávat nové peníze přímo od zahraničních investorů, což by mělo ekonomice pomoci v rozvíjení dalších sektorů mimo těžbu a zpracování ropy. Dosud zde mohli cizinci investovat jen prostřednictvím prověřených domácích institucí, což pro ně bylo nákladné a složité.

Úplně se ale saúdskoarabský akciový trh stále neotevře. Přístup na něj budou mít finanční instituce, které spravují aktiva v hodnotě nejméně pět miliard dolarů a působí nejméně pět let. Jednotlivé zahraniční subjekty nebudou moci vlastnit více než pět procent akcií saúdskoarabské firmy a celkově nebudou moci ovládat více než 20 procent akcií v žádné ze zhruba 165 obchodovaných společností.