Od začátku příštího roku by měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Návrh zákona schválila vláda, stejné omezení jako pro tabákové výrobky má platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Jakým způsobem ministerstvo zdravotnictví svůj krok zdůvodňuje? A jaké protiargumenty má Asociace hotelů a restaurací České republiky?

Pro zákaz kouření v restauracích

"Stávající právní úprava, kdy má provozovatel možnost provozovat kuřácké zařízení nebo zařízení s vyhrazenými prostory, je nevyhovující zejména z hlediska ochrany zdraví jak návštěvníků těchto zařízení, tak i z hlediska ochrany zdraví zaměstnanců pracujících v těchto zařízeních. Pobyt v zakouřeném vnitřním prostředí může mít nepříznivý vliv na zdraví každého člověka. Studií týkajících se vlivu tabákového kouře na zdraví je mnoho," popisuje Štěpánka Čechové, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví, důvody, které vedly ministerstvo k návrhu zákona.

Návrh úplného zákazu kouření v restauracích je podle ní zároveň v souladu se závazky vyplývajícími pro Česko jako smluvní stranu Rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Bude-li zákaz kouření v restauracích - provozovnách stravovacích služeb - schválen, nebude prý tuzemsko konečně zaostávat ani v mezinárodním srovnání. Úplný zákaz kouření v barech, restauracích a podobně totiž zavedla řada států na světě včetně států Evropské unie.

"Nutno podotknout, že zavedení úplného zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb má i podporu veřejnosti, jak dlouhodobě ukazují šetření například Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a výzkumné agentury Ipsos nebo Státního zdravotního ústavu v Praze, petice či dopisy občanů zasílané ministerstvu zdravotnictví," dodává Čechová.

V čem je podle ministerstva současná právní úprava nedostatečná? Chybí v ní specifikace toho, co to vlastně stavebně oddělený prostor vyhrazený ke kouření je, a tak v praxi si to každý provozovatel může vykládat po svém. Někdy je jako kuřácký stavebně oddělený prostor prezentována nikterak uzavřená vedlejší místnost, odkud tabákový kouř proudí do nekuřácké části a podobně. "Obecně však platí, že nejúčinnější je úplný zákaz kouření ve vnitřních veřejných místech. Stavebně oddělené prostory vyhrazené ke kouření k zajištění dostatečné ochrany veřejného zdraví před škodlivými účinky tabákového kouře nestačí," popisuje mluvčí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se