Americký výrobce letadel Boeing na počátku druhého dne mezinárodního aerosalonu u Paříže získal objednávky na více než stovku letadel. Boeing v úterý uvedl, že dvě leasingové společnosti si u něj objednaly celkem 110 letadel 737 MAX. Hodnota objednávky podle katalogové ceny je téměř 12 miliard dolarů (291 miliard korun). Airbus v úterý zatím získal objednávky pouze na tři komerční letadla, uvedla agentura Reuters.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Boeing oznámil, že nizozemská leasingová společnost AerCap si u něj objednala 100 letadel 737 MAX 8 v katalogové ceně 10,7 miliardydolarů. Společnost SMBC Aviation Capital se sídlem v Irsku si pak objednala deset stejných letadel v katalogové hodnotě 1,07 miliardy dolarů. Rozšířila tak svoji objednávku z roku 2014, kdy si objednala 80 těchto letadel.

Katalogová cena objednávky je obvykle výrazně vyšší než skutečná cena. Výrobci letadel totiž při větších objednávkách poskytují významné slevy.

Další dva letouny Boeing 737-900ER si objednala indonéská letecká společnost Sriwijaya Air. Aerolinky také podepsaly předběžnou dohodu o využití opce na koupi dalších 20 letadel. Celková hodnota objednávky na 22 letadel je kolem 2,2 miliardy dolarů.

Airbus v úterý získal od japonských nízkonákladových aerolinek Peach Aviation závaznou objednávky na tři letadla A320 za cenu zhruba 300 milionů dolarů. Zbrojní a vesmírná divize Airbus Defence and Space pak získala od Saúdské Arábie objednávku na čtyři středně velké dopravní a hlídací letouny Airbus C295W.

Společnost ATR, která je společným podnikem Airbusu a italské firmy Finmeccanica, oznámila objednávku od švédské Braathens Aviation na koupi pěti letadel s turbovrtulovým motorem 72-600 s opcí na dalších deset letadel.

Méně zakázek pro oba výrobce

Analytici na letošním největším světovém veletrhu letecké techniky na letišti Le Bourget dramaticky vysoké zakázky nečekají. V minulých letech přepravce motivovaly k novým nákupům nízké úrokové sazby a vysoké ceny ropy. Výrobci letadel navíc začínají mít kvůli vlně nových zakázek opačný problém a stojí před těžkým úkolem vyrobit v příštích letech kolem 12 tisíc letadel v hodnotě celkem 1,8 bilionu dolarů.

Analytici podle agentury Reuters očekávají, že v Le Bourget dají oba výrobci dohromady jen stěží zakázky na více než 500 letadel ve srovnání s objednávkami na 697 letadel z loňského sesterského aerosalonu ve Farnborough u Londýna.

Airbus letos před aerosalonem získal zakázky na 247 letadel, a vedl tak nad Boeingem, který jich měl 185. Loni ale americký výrobce v prestižním souboji o zakázky zvítězil.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru