Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Proběhne debata Euro Business Breakfast na téma Současná situace v eurozóně a její nejbližší perspektiva ve světle diskuse o urychleném zavádění eura v Česku.

Praha. Prezident Miloš Zeman zahájí třetí ročník Festivalu exportu.

Praha. Uskuteční se jednání Rady České televize. Na programu mj. volba předsedy Rady ČT, účetní závěrka a přehled pohledávek a závazků ČT za rok 2014, výroční zpráva o hospodaření ČT v roce 2014 a materiál Analýza TV kanálu ČT1 za rok 2014.

Praha. Proběhne tisková konference společnosti Bisnode Česká republika a Transparency International - Česká republika na téma Daňové ráje a veřejné peníze v ČR.

Brno. Proběhne tisková konference k zahájení projektu elektronických stravenek společností Edenred a MasterCard, který začíná v Brně a postupně se rozšíří do celé ČR.

Ostrava. Začne XXI. setkání podnikatelů České, Polské a Slovenské republiky.

Brusel. Začíná meziparlamentní setkání na téma Agresivní daňové plánování a demokratická kontrola: role parlamentů. Za ČR se zúčastní předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík.

Brusel. Bude zveřejněna konečná zpráva květnového vývoje inflace v eurozóně.

Paříž. Na letišti Le Bourget u Paříže pokračuje mezinárodní aerosalon.

Atény. Vývoj kolem jednání zadluženého Řecka s mezinárodními věřiteli. S řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem bude v Aténách jednat rakouský kancléř Werner Faymann. V centru metropole Atén se koná demonstrace na podporu nesmlouvavého postoje vlády vůči věřitelům.

New York. Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí finančního roku.

Washington. Americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách.


Průzkum Hospodářské komory: Evidenci tržeb schvaluje bez výhrad jen 18 procent podnikatelů

"Význam zahraničního obchodu s Německem je pro naši ekonomiku doslova fatální," říká Vladimír Dlouhý.Jak elektronickou evidenci tržeb vidí sami podnikatelé? Dosavadní debaty uvnitř různých spolků ukazují, že jsou rozpolceni - a až dnes Hospodářská komora ČR zveřejnila vlastní podrobný průzkum mezi svými členy.

Ukázal, že těsná většina podnikatelů je proti - celkem 53 procent z nich odpovědělo, že prostě obecně nemá důvěru k jakékoliv regulaci státu s tím, že nakonec vždy finančně i administrativně zatíží řádné daňové poplatníky, zatímco podvodníci ho stejně nějak obejdou

"Neřekl bych, že z našeho průzkumu vyplývá zásadní odmítnutí EET. Podnikatelé k tomu chovají nedůvěru jako ke každé významné regulatorní změně prostředí, v němž se pohybují. Principiálně pochybují, zda se nemine svým účinkem. Nicméně téměř polovina postojů není a priori nepřátelská," vysvětluje průzkum prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Brambory v květnu zlevnily meziročně o třetinu, levnější byl i tabák. Ceny klesaly také v průmyslu

Ceny průmyslových výrobců v České republice se v květnu opět snížily, meziroční pokles však zpomalil na 2,1 procenta z 2,6 procenta v dubnu. Ceny v zemědělství zrychlily pokles na 12,1 procenta, ve stavebnictví a službách ceny vzrostly. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

V průmyslu proti loňskému květnu klesly především ceny koksu a ropných produktů. Snížily se také ceny chemických látek a výrobků, u potravinářských výrobků, nápojů a tabáku klesly o tři procenta. Vzrostly výrobní ceny vody a také nábytku.

Důvěra v německou ekonomiku prudce klesla. Především kvůli Řecku

Braniborská brána patří k nejslavnějším památkám Berlína, v době Berlínské zdi nebyla přístupná, ale dnes už opět propojuje třídu Pod Lipami s parkem kolem ulice 17. června.Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se tento měsíc prudce zhoršila. Podle mannheimského institutu ZEW jsou investoři nervózní kvůli vývoji řecké krize a zpomalení globálního ekonomického růstu.

Měsíční index důvěry klesl na 31,5 bodu z květnové úrovně 41,9 bodu. Analytici dotázaní agenturou Reuters očekávali pokles jen na 37,1 bodu. Index je založen na anketě u 229 analytiků a investorů z období od 1. do 15. května.

Snížil se také ukazatel, jímž ZEW měří současnou ekonomickou situaci. Ten oslabil o 2,8 bodu na 62,9 bodu. Analytici u něj počítali s poklesem na 63 bodů.

Ruský průmysl zažil nejhorší měsíc od krize. V květnu klesl nejrychleji za šest let

Automobilka TATRA  v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji.Průmyslová výroba v Rusku prohloubila v květnu meziroční pokles na 5,5 procenta z dubnového tempa 4,5 procenta. Bylo to nejrychlejší tempo propadu za téměř šest let, plyne z úterních oficiálních ruských statistik. Údaje podle analytiků potvrzují, že hospodářská recese v Rusku ještě zdaleka nekončí.

Zvláště prudká byla ztráta ve zpracovatelském průmyslu, jehož produkce se proti loňskému květnu propadla o 8,3 procenta. Velmi slabý výkon podaly sektory strojírenství, spotřebního zboží a automobilového průmyslu.

Rostla naproti tomu výroba některých potravin, jejichž dovoz ze Západu loni Rusko zakázalo odvetou za sankce proti Moskvě. Některé západní země na Moskvu uvalily sankce za její postoj v ukrajinské krizi.

Parfémový gigant Coty získal za 12 miliard dolarů tři divize P&G. Nově bude vlastnit Wellu nebo Max Factor

Americká kosmetická firma Coty vyhrála v aukci divize zboží pro péči o vlasy, parfémů a kosmetiky od společnosti Procter & Gamble. Za tři divize výrobce parfémů zaplatil asi 12 miliard dolarů (290,3 miliardy korun), citovala informovaný zdroj agentura Reuters.

P&G se rozhodl v rámci programu snižování nákladů prodat část majetku, který nepovažuje za své hlavní aktivity. V aukci nabídla firma také značky Wella, Max Factor nebo CoverGirl.