Ministři energetiky Ruska a Řecka v pátek podepsali dohodu o prodloužení plánovaného plynovodu Turkish Stream, který má dopravovat plyn z Ruska přes Černé moře do Turecka a do Řecka. Moskva se bude podílet na financování projektu a bude jej vlastnit napůl s Aténami, uvedl ruský ministr Alexandr Novak.
Výstavba by měla začít v příštím roce a skončit v roce 2019, předpokládá dohoda podle Novaka. Ministr podle agentury Reuters dodal, že peníze na projekt půjčí zadluženému Řecku ruská státní rozvojová banka VEB.
Řecký ministr Panajotis Lafazanis při podpisu dohody v rámci hospodářského fóra v Petrohradu s narážkou na jednání s věřiteli v čele s Evropskou unií řekl, že Řecko potřebuje v době krize podporu, nikoli tlak. Spolupráce s Ruskem podle něj není namířena proti evropským zemím.
Rusko se chce plynovodem Turkish Stream dostat k jižnímu křídlu Evropské unie. Plynovod má nahradit ukončený projekt South Stream, který loni zablokovala Evropská komise. Ten měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán.
Tsipras s Putinem jednali o obchodní spolupráci
V Petrohradu se v pátek setkal ruský prezident Vladimir Putin s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Diskutovali o možnosti dodávek řecké zemědělské produkce do Ruska, případnou finanční pomoc Ruska podlomené řecké ekonomice ale neprojednávali. Po skončení rozhovorů to řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.
Tsipras jednal s Putinem už letos v dubnu a nejméně dvakrát po této návštěvě spolu ještě hovořili telefonicky. O finanční pomoc podle ruského ministra financí Antona Siluanova ale Atény Moskvu nikdy nežádaly.
Možnost dodávek zemědělské produkce, které by ovšem nenarušovaly vyhlášené ruské embargo ani režim západních sankcí, mají podle Peskova v nejbližší době posoudit experti na zasedání speciálně vytvořené rusko-řecké pracovní skupiny.
Blokováním dovozu, zejména potravinářské produkce, Rusko reagovalo na sankce Evropské unie, vyhlášené po anexi Krymu a povstání v ukrajinském Donbasu. Na Řecko se jako na člena EU ruské sankce vztahují rovněž a případné dodávky z Řecka je podle Peskova nemají narušit. Prolomeny prý nemají být ani protiruské sankce vyhlášené Západem.
Předmětem jednání Putina s Tspirasem, které bylo podle Peskova obsáhlé, byla i možnost energetické a investiční spolupráce, nikoli ale možná ruská finanční pomoc zadluženému Řecku. "Otázka ruské finanční pomoci Řecku projednávána nebyla," konstatoval ruský mluvčí.
Peskov už dříve prohlásil, že jakékoli úvahy o ruské finanční pomoci jsou předběžné, mimo jiné i proto, že Atény Moskvu o nic takového nežádají. Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak ve čtvrtek řekl, že v ruském rozpočtu, poznamenaném sankcemi a pádem kurzu ruské měny, žádné zdroje na pomoc Řecku nejsou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist