Předčasné splacení hypotéky vyjde levněji. Spotřebitelské půjčky bude nově nabízet výrazně méně firem a na jejich činnost bude dohlížet Česká národní banka. Ministerstvo financí dopsalo návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, podle kterého by se v Česku měly už v příštím roce půjčovat peníze. Zákon nyní úřad vedený Andrejem Babišem poslal do připomínkového řízení.

Výrazné změny čekají lidi, kteří mají hypotéku a budou ji chtít dříve splatit. Ministerstvo financí totiž navrhuje, aby klienti mohli jednou ročně splatit 25 procent hypotéky bez jakékoliv sankce i mimo termín fixace. Bylo by to možné vždy v měsíci před výročím smlouvy. 

V případě předčasného splacení kvůli rozvodu, úmrtí, dlouhodobé nemoci, invaliditě nebo úmrtí dlužníka půjde dokonce ukončit celou hypotéku bez jakéhokoliv poplatku. 

Změna by se týkala jen nových hypoték, sjednaných od data účinnosti zákona, který by měl podle dřívějších informací z ministerstva financí začít platit v první půlce roku 2016. Stávajícím klientům by se tato možnost otevřela až po začátku dalšího fixačního období. 

Za předčasné splacení dnes banky vybírají nejčastěji pět procent ze splácené částky za každý rok, který zbývá do konce fixace. Například u předčasné splátky ve výši milionu korun tři roky před koncem fixace tak sankce činí 150 tisíc korun. Jen Air Bank nyní umožňuje předčasné splacení zcela zdarma za podmínky, že klient hypotéku nepřevede ke konkurenci. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Evropská směrnice schválená před rokem stanoví, že banky mohou klientovi naúčtovat jen náklady, které jim při předčasném splacení skutečně vznikají. I to návrh zákona obsahuje. Jde o náklady spojené s vyplácením úroků investorům, od nichž si peníze na hypotéku půjčily (například z hypotečních zástavních listů či dlouhodobých vkladů), nebo na provize prodejní síti.

Zákon také bankám nařídí, že musí poslat informaci o nově nabízené úrokové sazbě na další fixační období minimálně tři měsíce před koncem stávající fixace. 

Půjčky pod ČNB 

Výrazné změny pak čekají trh se spotřebitelskými úvěry. Velmi výrazně ubude firem, které půjčky budou moci nabízet legálně. Ministerstvo financí totiž vyslyšelo volání České národní banky po tvrdších vstupních podmínkách. 

Kdo tedy bude chtít podle nového zákona půjčovat, bude muset mít základní kapitál alespoň 20 milionů korun. Dnes požadavek na kapitál není a stačí jen živnostenské oprávnění. I proto je v Česku takřka 50 tisíc subjektů s oprávněním pro prodej nebo zprostředkování úvěrů. 

Nad celým trhem také převezme dohled Česká národní banka, která se do nové povinnosti sice příliš "nehrnula", ale na druhou stranu její zástupci říkali, že když už by to dělat měli, mělo by dojít k výrazné redukci trhu. To se s novými podmínkami stane. Doposud trh spotřebitelských půjček – s výjimkou bank – dozoruje Česká obchodní inspekce. 

Sama ČNB bude nově rozhodovat o licencích pro poskytovatele i zprostředkovatele spotřebitelských půjček. Vznikne také registr poskytovatelů i zprostředkovatelů. "Registr je veřejně přístupný přes internet, webové stránky České národní banky," stojí v ministerském návrhu. 

Kdo bude nabízet půjčky, bude také muset skládat zkoušky z odborné způsobilosti, stejně jako je musí mít ten, kdo dnes prodává produkty penzijních společností. Prodejci budou také muset být pojištěni proti škodám, které mohou svou činností způsobit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist